Bu da Almanya’nın “aydınlar dilekçesi”: “Şansölye Scholz, Ukrayna’ya daha fazla silah gönderme!”

Bu da Almanya’nın “aydınlar dilekçesi”: “Şansölye Scholz, Ukrayna’ya daha fazla silah gönderme!”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 30.04.2022
Düzenleme: 30.04.2022 11:01
15
A+
A-

Kadın hakları savunucusu gazeteci Alice Schwarzer’in önderliğinde Federal Almanya’da 45 yıldan bu yana okurla buluşan feminist kadın dergisi Emma, Ukrayna’daki savaşta ateşkese gidilmesi ve barış sağlanması için bir kampanya başlattı.

 

Kampanya çerçevesinde Alman aydınlar Almanya Başbakanı Olaf Scholz’a açık mektup yazarak Ukrayna’ya daha fazla silah sevkiyatı yapılmaması çağrısında bulundu. Mektupta nükleer savaş tehdidine işaret eden aydınlar, Scholz’u dünya barışı için tarihi sorumluluk almaya davet ettiler.

Aydınların imzaladığı metnin tamamı şöyle:

“UZLAŞMA İÇİN ELİNİZDEN GELEN HER ŞEYİ YAPMANIZI İSTİYORUZ”

“Sayın Şansölye,

Şimdiye kadar riskleri çok dikkatli bir şekilde değerlendirdiğinizi takdirle karşılıyoruz: Savaşın Ukrayna içinde yayılma riski, Avrupa çapında genişleme riski, evet, 3. Dünya Savaşı riski. Bu nedenle, orijinal konumunuzu hatırlayacağınızı ve doğrudan veya dolaylı olarak Ukrayna’ya daha fazla ağır silah tedarik etmeyeceğinizi umuyoruz. Aksine, bir ateşkesin bir an önce sağlanması için elinizden gelen her şeyi yapmaya davet ediyoruz; her iki tarafın da kabul edebileceği bir uzlaşma.

Uluslararası hukukun temel normunun ihlali olarak Rus saldırganlığına ilişkin kararı paylaşıyoruz. Ayrıca, saldırgan şiddetten direniş göstermeden geri adım atmamanın temel bir siyasi ve ahlaki görevi olduğu inancını paylaşıyoruz. Ancak siyasi etiğin  ve diğer zorunlulukların da sınırları vardır.

“AĞIR SİLAH TESLİMATI ALMANYA’YI SAVAŞTA TARAF YAPAR”

Artık yol ayrımındayız:

Birincisi, bu savaşın nükleer bir çatışmaya dönüşmesinin açık bir riskini kabul etmeye yönelik kategorik yasak. Bununla birlikte, büyük miktarlarda ağır silahların teslim edilmesi Almanya’nın kendisini savaşa taraf yapabilir. Ve bir Rus karşı-saldırısı, o zaman NATO anlaşması kapsamındaki yardım davasını ve onunla birlikte acil bir dünya savaşı tehlikesini tetikleyebilir.

İkinci sınır çizgisi, Ukraynalı siviller arasındaki yıkım ve insan acılarının seviyesidir. Bir saldırgana karşı meşru direniş bile bir noktada tahammül edilemez bir orantısızlık içindedir.

“ÇİFTE HATAYA KARŞI UYARIYORUZ”

Çifte hataya karşı uyarıyoruz:

İlk olarak, nükleer bir çatışmanın tırmanma riskinin sorumluluğunun, sadece  ilk saldırana ait olduğuna karşı uyarıyoruz. Öte yandan, Ukraynalı sivil nüfus arasında insan yaşamındaki daha fazla “maliyetin” ahlaki sorumluluğuna ilişkin karar, yalnızca hükümetlerinin yetkisi dahilindedir. Ahlaki olarak bağlayıcı normlar, doğası gereği evrenseldir.

Baskı altında artan silahlanma, özellikle küresel sağlık ve iklim değişikliği için değil, feci sonuçları olan küresel bir silahlanma yarışının başlangıcı olabilir. Tüm farklılıklara rağmen, dünya barışı için çabalamak önemlidir. Avrupa’nın paylaşılan çeşitlilik yaklaşımı bunun için bir modeldir.

Sayın Şansölye, Almanya Başbakanı’nın çözüme belirleyici bir katkıda bulunabileceğine inanıyoruz. Yalnızca mevcut (ekonomik) gücümüz açısından değil, aynı zamanda tarihsel sorumluluğumuz açısından ve birlikte barışçıl bir gelecek umuduyla.

Size güveniyoruz.

Saygılarımızla”

OYUNCULAR, FİLOZOFLAR, BİLİM İNSANLARI, ENTELEKTÜELLER

Mektuba imza atan isimler arasında Alman entelektüel dünyasının tanınmış isimleri de yer alıyor:

Yönetmen Andreas Dresen, oyuncu Lars Eidinger, felsefe doktoru Svenja Flaßpöhler, ceza avukatı Prof. Dr. Elisa Hoven, entelektüel Alexander Kluge, heykeltıraş Heinz Mack, film yapımcısı Gisela Marx, ceza avukatı ve hukuk felsefecisi Prof. Dr. Reinhard Merkel, siyaset bilimci Prof. Dr. Wolfgang Merkel, müzisyen Reinhard Mey, kabare sanatçısı Dieter Nuhr, kabare sanatçısı Gerhard Polt, yönetmen Helke Sander, sanatçı HA Schult, gazeteci Alice Schwarzer, yazar Robert Seethaler, oyuncu Edgar Selge, ilahiyatçı ve yeşil politikacı Antje Vollmer, oyuncu Franziska Walser,  yazar Martin Walser, sanat ve medya kuramcısı Prof. Dr. Peter Weibel, müzisyenler Christoph, Karl ve Michael Well, sosyal psikolog Prof. Dr. Harald Welzer, bilim gazetecisi Ranga Yogeshwar, yazar Juli Zeh, medya teorisyeni Prof. Dr. Siegfried Zielinski.

 

Change.org sayfasında başlatılan imza kampanyası için ise link şöyle:

https://www.change.org/p/offener-brief-an-bundeskanzler-scholz?recruiter=1167627476&utm_source=share_petition&utm_campaign=psf_combo_share_initial&utm_medium=whatsapp&utm_content=washarecopy_33185145_de-DE%3A1&recruited_by_id=9fa81090-37fc-11eb-93c5-498b644a1ea4

 

YENİ POSTA – BERLİN

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.