BWK Müdürü Nihat Sorgeç: “Polis ve adliye Türk gençlerini bekliyor”

BWK Müdürü Nihat Sorgeç “Polis ve adliye Türk gençlerini bekliyor”
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

BWK Meslek Eğitim Kurumu, Almanya’nın başkenti Berlin’de 30 yılı aşkın bir süredir eğitim ve işgücü piyasasına hizmet veriyor. Çokkültürlü yaşama verdiği destek ve bu doğrultuda yetiştirdiği gençlerle Almanya’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde pek çok ödüle layık görülen BWK, şimdi de Alman devlet dairelerinde daha fazla göçmen kökenli gencin yetiştirilebilmesi için kolları sıvadı.

BWK Meslek Eğitim Kurumu, Berlin Uyum, Çalışma ve Sosyal İşler Senatörlüğü’nün teşvikiyle “Kamu hizmetlerinde meslek eğitimine hazırlık” projesini hayata geçiriyor. Böylece Alman devlet dairelerinin belkemiği olan adliye, polis teşkilatı ve idari işlere daha fazla göçmen kökenli gencin kazandırılması hedefleniyor.

BWK’nın müdürü ve sahibi Nihat Sorgeç, Berlin merkezli Türkçe haber portalı KADINCA.eu’ya yaptığı açıklamada ilgili devlet dairelerinde çok kültürlü ve farklı dilleri konuşan elemanların başarısı fark edildiğinden, bu özelliklere sahip gençlerin daha fazla tercih edilmeye başlandığına dikkat çekiyor.

“DEVLET DAİRELERİNDE ÇOKDİLLİ VE ÇOKKÜLTÜRLÜ ÇALIŞANA İHTİYAÇ VAR”

Sorgeç, “Almanya’da yoğun bir Türk nüfusu var. Ancak buradaki gençlerimizin eğitim ve iş piyasasındaki başarıları henüz istediğimiz seviyede değil. Halbuki devlet dairelerinde çokdilli ve çokkültürlü çalışanlara ihtiyaç var” diyerek sözlerini şöyle sürdürüyor: “Gençlerimiz doğru hazırlandıkları takdirde bu sektörlerde prestijli ve iyi kazançlı mesleklere sahip olabilirler. Alman devlet daireleri kültürlerarası çalışabilecek gençlerimizi bekliyor.”

“ÖĞRENCİLERİMİZİN YÜZDE 90’INA KAPILARI ARALIYORUZ”

BWK’nın müdürü, sundukları kurs programlarıyla kamu sektöründe eğitim alma sınavları için öğrencilerinin yüzde  90’nını başarıya taşıdıklarını şu sözlerle aktarıyor:

“Adliye, polis teşkilatı ve idari işlerde eğitim alabilmek için bu alanların açtığı sınavlardan geçmek gerekiyor ve belirli bir hazırlık yapmaksızın söz konusu sınavlarda başarılı olma şansınız çok düşük. Programlarımızda verdiğimiz kalifikasyona dönük eğitim ve danışmanlık sayesinde gençlerimize yüksek oranda devlet dairelerinin kapısını aralıyoruz.”

KURSLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR VE ŞARTLAR NELER?

Açıklamada kurslar ve şartlar hakkında şu bilgiler verildi:

“Devlet dairelerine hazırlık kursları, 16 Ağustos 2021’de başlıyor ve 30 Nisan 2022’de sona eriyor. Yaklaşık 8 ay süren kurslar tam saatli ve ücretsiz.

İdari işlerde meslek eğitimi almak isteyen öğrencilerde aranan şartlar:
– Alman vatandaşlığı ya da Avrupa Birliği ülkelerinden birinin vatandaşlığını taşımak veya Almanya’da oturma ve çalışma müsaadesine sahip olmak
– En az mesleki eğitim yeterliliğine veya ortaokulu bitirme sertifikasına yahut lise ve dengi okul diplomasına sahip olmak
– Modern medyayı iyi kullanabilmek ve beraberinde iletişim becerileri taşımak
– Organizasyon yeteneğine sahip olmak

Polis teşkilatında meslek eğitimi almak isteyen öğrencilerde aranan şartlar:
– Alman vatandaşlığı ya da Avrupa Birliği ülkelerinden birinin vatandaşlığına sahip olmak.
– 20 yaşından büyük olmak
– İnsani ilişkilerde pozitif bir intiba taşımak
– Polis hizmetlerine uygun karakteristik özelliklere sahip olmak
– Temiz sicile sahip olmak.

Adliyede meslek eğitimi almak isteyen öğrencilerde aranan şartlar:
– Alman vatandaşlığı ya da Avrupa Birliği ülkelerinden birinin vatandaşlığına sahip olmak
– Adli sekreter olmak isteyenlerin işe alım tarihleri itibariyle 39 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir.
– Adli icra memuru / cezaevi görevlisi / mübaşir olmak isteyenlerin işe alım tarihleri itibariyle 21 yaşından küçük 45 yaşından büyük olmamaları gerekmektedir.
– Temiz bir sicile sahip olmak.

Bu devlet dairelerinden birinde eğitim alıp, çalışmak istiyorsanız ve gerekli şartlara sahipseniz, kendinizi tanıtan kısa bir başvuruyu
schuelein@bwk-berlin.de
eposta adresine gönderebilirsiniz.
Ayrıca BWK’ya doğrudan

BWK Bildungswerk in Kreuzberg
Cuvrystraße 34
10997 Berlin
Tel. +49 30 617929-21
Fax. +49 30 617929-37
E-Mail: schuelein@bwk-berlin.de
Internet: www.bwk-berlin.de
Facebook: www.facebook.com/bwkberlin

adres ve telefon numaraları ile sosyal medya adreslerinden de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Böylece Alman devlet dairelerinde eğitim almak için açılan sınavlara en doğru şekilde hazırlanarak başarıyı yakalayabilirsiniz.”

YENİ POSTA – BERLİN

Kaynak:  Özlem Coşkun / www.kadinca.tv 

FOTO:  Ozan Tokay, Dilara Akkoyun, Hüseyin İşlek / HAYPA.de ve AYPA.TV