“Cesur Yürekler” sanat projesi ürünleri 4 Ağustos’tan itibaren Köln’de sergileniyor

Ressam Ali Zülfikar’ın özel bir proje kapsamında hazırladığı resimlerde “Cesur Yürekler” sergileniyor. Sergide Selahattin Demirtaş, Osman Kavala, Figen Yüksekdağ gibi isimler öne çıkarılarak “Türkiye’deki siyasi tutuklulara özgürlük” talep ediliyor.

Çalışmalarını Köln’de sürdüren ressam Ali Zülfikar’ın Cultopia Vakfı ile birlikte geliştirdiği insan hakları afiş kampanyasına temel olan yapıtların sergilenmesine 3 Ağustos’ta düzenlenecek bir basın toplantısıyla başlanacak. “Cesur Yürekler” için açık havada düzenlenecek basın toplantısına şu isimlerin de katılacağı bildirildi:

Andreas Wolter – Köln Belediye Başkanı; Serap Güler – Almanya Federal Meclisi Üyesi; Dirk Kästel – CULTOPIA Vakfı Başkanı; Ali Zülfikar – sanatçı; Hamide Akbayır – Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Parlamentosu eski üyesi; Jörg Detjen – Köln Meclis Konseyi Üyesi; Devriş Çimen – HDP Avrupa; Osman Okkan – KültürForum Türkiye Almanya; Hans-Günter Brands – Club 68 Köln.

Bu kampanyaya paralel olarak, resmin orijinalinin “ALİ ZÜLFİKAR – Bravehearts” adıyla Galerie Am Brusseler Platz’da sergileneceği duyuruldu. Galerideki sergi Prof. Dr. Irene Daum’un bir konuşmasıyla 4 Ağustos’ta açılacak.

ORTAK PROJE

Cultopia Vakfı’ndan yapılan bir açıklamada, resimlerin satışından elde edilen gelirin bir kısmının Türkiye’deki insan hakları aktivistlerine aktarılacağına dikkat çekildi.  Sanatçı Ali Zülfikar, “Türk hükümeti tarafından uzun süredir siyasi rehine olarak tutulan Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Osman Kavala hakkında ortak bir proje geliştirdiğini” belirtti.

Yapıtın, 4-19 Ağustos tarihleri arasında Köln’deki Galerie Am Brusseler Platz 14’te ve 29 Temmuz’dan itibaren Köln Billboard Reklam panolarında 8 Ağustos’a kadar görülebileceği kaydedildi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararı kapsamında “derhal salıverme” konusunda kamuoyunda bir tartışmayı desteklemek için böyle bir resim yapmaya karar verdiğini açıklayan sanatçı, Avrupa Konseyi’nin Osman Kavala için başlattığı Türkiye’ye yönelik ihlal prosedürünün Demirtaş ve Yüksekdağ için de mümkün olabileceğini söyledi.

YAPIT ÜZERİNE

2022’de Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Kültür ve Bilim Bakanlığı’ndan bu projenin gerçekleşmesi için bir fon ayrılmıştı. Ali Zülfikar, çalışmasını şu sözlerle anlattı:

“Eserin pek çok yönü var. Esere baktığınızda Figen Yüksekdağ’ın gözleri, konuşmalarının güçlü ifadesini süzgeçten geçiriyor. Bunun yanında İstanbul’da Gezipark’ta bir film kasetinde bir ‘kırmızılı kadın’ olarak hafızamızda kalan sahneyi Demirtaş’ın arkasında görüyoruz. Osman Kavala’nın gözlerinde Demirtaş’ın gülen yüzünde bir diyaloğa dönüştüğünü, sanki film şeridi gibi olan biten senaryolara güldüğünü görüyoruz. Eserde Demirtaş’ın çokça alışık olduğumuz bu gülen yüzünün demir parmaklıkları delip geçen bir ışık seli gibi yansıdığını görebilirsiniz. Proje, özgürlüğe, adalete ve toplumsal barışa katkı sağlamak amacıyla sivil toplum kuruluşları ve bireyler tarafından desteklenmektedir.”

PROJE 45 GÜNDE TAMAMLANDI

Daha önceki “Greta” eseriyle tanıdığımız “billboard” çalışmalarının bir devamı olan bu devasa resim,  360 x 250 cm büyüklüğünde, ahşap üzerine kurşunkalem ve kök boyası karışımı bir teknikle hazırlandı. Arka planda sanatçının daha önceki yıllardan bilinen yeşil ve siyah tonlamalar kullanarak çatlamış bir doku oluşturduğu, Türkiye’deki doğa sorununu ve politik tutsakların tutukluluğunu “gülerek” ironik bir tarzla irdelemeye çalıştığı gözleniyor.

Ressam Ali Zülfikar’ın “Greta” adlı yapıtı Federal Almanya Cumhuriyeti Tarihi Vakfı tarafından satın alındı. Resim, 10 yıl vakfın Bonn, Berlin ve Leipzig kentlerindeki müzelerinde sergilenecek. Almanya’daki çağdaş tarih müzesi her yıl yaklaşık 1 milyon ziyaretçiyle en popüler Alman müzelerinden biri.

Ali ZÜLFİKAR KİMDİR?

Ali Zülfikar 1971 yılında Milelis’te doğdu. Elazığ Fırat Üniversitesi’nde sanat eğitimini ressam Prof. Memduh Kuzay ve Cemal Arslan’dan aldı. 2018’den beri Bonn’daki Bild-Kunst koleksiyonerliğinin bir üyesidir.

Almanya Federal Cumhuriyeti Tarih Vakfı Evi, 2022 yılında sanatçı Ali Zülfikar’ın “Greta” adlı eserini müze için satın aldı. 2020, 2021 ve 2022’de Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Kültür ve Bilim Bakanlığı’nca üç kez sanatsal çalışmaları desteklenen Ali Zülfikar, halen Köln şehri tarafından finanse edilen bir stüdyoda çalışmalarını sürdürüyor. Ali Zülfikar’ın yapıtları, yaklaşık 200 uluslararası kişisel ve karma sergi ve müzede gösterildi.

Zülfikar 2018’de, Linz/Rhein’deki Stadthalle’de Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren bir yapıtı nedeniyle bir skandala da yol açmıştı. Dönemin Türkiye Başkonsolosu yapıtın sergilenmemesi için müdahale etmiş, Linz şehri de başlangıçta boyun eğmişti. Ancak, Linz Belediye Başkanı, Alman Dışişleri Bakanlığı ve polisten değerlendirmeler aldıktan sonra sanatçının yapıtını sergilemesine izin vermişti. 

Ali Zülfikar, 2017 yılında Türkiye Kültür Bakanlığı tarafından “Yılın Sanatçısı” ödülüne aday gösterilmiş, ancak sanatçı ödülü kabul etmediğini kamuoyuna duyurmuştu.

YENİ POSTA – KÖLN