Çevrecilerin kalesinde beklenen oldu: Eyalet seçimlerinin galibi Yeşiller

Baden-Württemberg eyalet seçimlerinden kârlı çıkan parti Yeşiller oldu. Aşırı sağcı AfD ise önemli oranda oy yitirdi ve birçok çevre derin bir nefes aldı.

Baden-Württemberg eyalet seçimlerinin geçici sonuçları beklentileri doğruladı.  Yeşiller seçimde oylarını artırarak birinci parti olurken, CDU ile AfD seçimin kaybedeni oldu. SPD ise oy kaybına rağmen seçimlerden üçüncü parti çıkmayı başardı. FDP dördüncü sıradaki parti olarak yerini aldı. Yabancı düşmanı, ırkçı AfD’nin seçimlerde en çok oy kaybına uğrayan parti olması, yabancı kökenliler ve demokrat çevrelerde memnuniyete yol açtı.

Baden-Württemberg eyaletindeki seçimleri, iktidarda bulunan Yeşiller Partisi yüzde 30,3 ile kazandı. 2012’deki seçimlere göre oylarını yüzde 7,3 artıran Yeşiller Partisi, eyalette 5 yıl daha iktidarda kalacak.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ise 11,7 puan kaybederek yüzde 27 ile ikinci parti oldu. Bu eyalette ilk kez seçimlere katılan aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) ise yüzde 15,1 ile ilk kez eyalet meclisine girmeyi başardı.

Hür Demokrat Parti (FDP) de yüzde 8,3 oy alarak meclise yeniden girdi.

Bu sonuçlara göre, eyalet meclisinde Yeşiller Partisi 47, CDU 42, SPD 19, AfD 23 ve FDP 12 sandalye kazandı.

KARAAHMETOĞLU SEÇİMLERİ DEĞERLENDİRDİ

26 Eylülde gerçekleşecek Almanya Genel Seçimlerinde (Bundestag) Baden-Württemberg SPD adayı olan Macit Karaahmetoğlu eyalet seçimleri üzerine Yeni Posta’ya şu değerlendirmede bulundu:

“Seçim sonuçları henüz kesin değil. SPD nin yüzde 11’in üstüne çıkma şansı da var. Genel olarak Kretschmann sol kesimde çok sevildiği için ve Baden-Württemberg’de sadece bir oy verme imkânı olması nedeniyle birçok SPD seçmeni oyunu Yeşiller’e (Grüne) verdi. Buna rağmen, Yeşiller, SPD ve FDP, CDU’suz bir hükümet kurabilir. CDU bu seçimin kaybedeni oldu. Umarım Kretschmann bunu göz ardı etmeden SPD ve FDP ile hükümeti kurar.

“Eyalet seçiminin sonuçları, bu yıl 26 Eylül’de yapılacak olan Almanya genel seçimlerine dair hangi mesajı vermiş oldu sizce?” sorumuzu da Macit Karaahmetoğlu “Rheinland-Pfalz’da SPD’nin açık farkla birinci parti olması, Merkel’siz federal secimlerde SPD’nin potansiyelini göstermiş oldu” sözleriyle yanıtladı.

Öte yandan Rheinland-Pfalz ve Saksonya-Anhalt eyaletlerinde düzenlenen seçimlerde Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU’nun oy kaybı dikkati çekti.

Rheinland-Pfalz

Rheinland-Pfalz eyaletinde iktidarda bulunan SPD, oylarını 1,1 puan artırarak yüzde 36,2 ile birinci sırada yer aldı. Sonuçlara göre, SPD 39, CDU 35, AfD 14, FDP 7 ve Yeşiller 6 sandalye kazandı.

Saksonya-Anhalt

Saksonya-Anhalt eyaletindeki seçimde CDU yüzde 2,8 oy kaybederek yüzde 29,8 ile birinci parti oldu. Bu eyalette de ilk kez seçimlere katılan AfD yüzde 24,2 ile ikinci sırada yer aldı.

Yeşiller Partisi de yüzde 5,2 ile eyalet meclisine girdi

Bu sonuçlara göre CDU 30 , AfD 24, Sol Parti 17, SPD 11 ve Yeşiller 5 sandalyeye sahip oldu.

Tüm eyaletlerde seçimlere katılım oranının arttığı bildirildi.

Seçimlerde Başbakan Merkel’in lideri olduğu CDU’nun oy kaybetmesi, aşırı sağıcı AfD’nin önemli oranda oy alarak üç eyalette de meclise girmesi dikkati çekti. AfD göçmen karşıtı açıklamaları ve eylemleriyle biliniyor.

YENİ POSTA – STUTTGART

FOTO: www.baden-wuerttemberg.de / Dennis Williamson