Chemnitz’te DİTİB Fatih Camisi kundaklandı

Almanya’nın Chemnitz kentinde Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Fatih Camii’nde çıkan yangın nedeniyle kriminal dairesi polisleri inceleme başlattı.

Cami kullanılamaz hale geldi. Maddi hasar büyük.

 

Chemnitz kentinin Ziesch caddesinde faaliyet gösteren DİTİB Fatih Camii, kimliği bilinmeyen kişilerce kudaklandı. DİTİB Chemnitz Teşkilatı Başkanı Enis Sezgin cumartesi gecesi yerel saatle 23.00 sularında caminin bahçesinde yangının başladığını belirtti. Başkan Sezgi, çıkan bu yangında dört katlı binanın hem dış cephesi hem de iç bölümlerinin hasar gördüğünü belirterek,. şöyle konuştu:

“Camimizin son katı hariç diğer bölümleri alevler, yoğun duman, is ve yangına müdahale çalışmaları sebebiyle neredeyse kullanılamaz hale gelmiştir. Cami bahçesindeki inşaat malzemelerinin ve çöp bidonlarının tutuşturulmasıyla meydana gelen yangın, Chemnitz itfaiyesi ve polisinin müdahalesiyle uzun uğraşlar sonucunda daha fazla büyümeden söndürülmüştür. Yangına müdahale eden itfaiye ve polis görevlilerine derneğimiz ve cemaatimiz adına teşekkür ediyoruz.”

BÜYÜK ÜZÜNTÜ VE ENDİŞE DUYUYORUZ

Olaydan büyük üzüntü ve endişe duyduklarını belirten Sezgin sözlerine şöyle devam etti:

“1994 yılından beri faaliyette olan ve Chemnitz’te yaşayan Türklerle beraber tüm Müslümanlara hiçbir ayırım gözetmeden hizmet eden camimizde böyle elim bir olayın yaşanması, cami idaresi ve cemaati olarak bizleri derinden üzmüş ve yaralamıştır. Son yıllarda camilere artarak devam eden saldırılar ve İslam düşmanlığı da göz önünde bulundurularak, camimizde meydana gelen bu olayın da kasıtlı bir saldırı olma ihtimali burada çevresiyle, komşularıyla ve yerel Alman makamlarıyla uzun yıllardır büyük bir uyum, hoşgörü ve saygı içerisinde ilişkilerini devam ettirmekte olan derneğimizi ve tüm cemaatimizi derinden endişelendirmektedir. Büyük emek ve fedakârlıklarla bugünlere getirdiğimiz camimizin büyük maddi zarar görmesi ve ibadet alanlarımızın şu an itibariyle kullanılamaz hale gelmesi karşısındaki tek tesellimiz, yangının çıktığı saat itibariyle binada kimsenin olmayışı sebebiyle herhangi bir cana zarar gelmemiş olmasıdır.” 

Kundaklamanın fail ya da faillerinin bulunarak cezalandırılmasını isteyen  Başkan Sezgin olayın Chemnitz Kriminal Dairesi Polisleri tarafından araştırıldığını ifade etti. Sezgin, “Olayın Müslüman karşıtlığı sebebiyle bir kundaklama olup olmadığı konusunun bir an önce açığa kavuşturulması ve böyle bir durum varsa olayın fail ya da faillerinin bulunarak en ağır ve caydırıcı bir  şekilde cezalandırılması Chemnitz Polisi ve yerel makamlardan en büyük beklentimiz ve arzumuzdur. Derneğimize, cemaatimize, yangından hasar gören yan binamızdaki komşularımıza ve Chemnitz’te yaşayan tüm Müslüman kardeşlerimize geçmiş olsun diyoruz” diye konuştu.

YENİ POSTA – CHEMNİTZ