CHP Almanya “yeni örgütlenmesi”: “Hız kesmeden yola devam”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Almanya’da “yeni yapılanma” atağı tartışmalar gölgesinde sürerken, Yurtdışı Örgütlenmelerden Sorumlu Koordinatör Yardımcıları Günay Çapan ve Nihat Yazıcı bir basın açıklaması ile “Hız kesmeden yola devam” mesajı verdi.

 

Türkiye’de CHP genel merkezinde görüşmeler yapan heyet, bir açıklama yayımladı. CHP Almanya’daki birliklerin yapısal örgütlenme kararının 2016’dan başlayarak, birçok çalıştay ve toplantı sürecinin ardından, 2019’da yapılan son toplantıda alındığına işaret edilen açıklamada, tüm birlik başkanlarının, birlikleri adına oybirliği halinde, çatı örgütü ve bölge tüzüğünü imzaladıkları ve genel merkezin görevlendirmesi ve desteği ile birliklerin bu kararını hayata geçirilmesinin koordine edildiği bilgisine yer verildi.

Yurtdışı Örgütlenmelerden Sorumlu Koordinatör Yardımcıları Günay Çapan ve Nihat Yazıcı imzasını taşıyan açıklamada, mevcut başkanlara da mesaj verildi. Açıklamada, başkanların söz konusu çalışmalara ve kurucular kurulu toplantılarına katılmamaları halinde  ilgili bölgedeki eski üyelerin de katılımı ile  kuruluşun tamamlanıp tescile gönderileceğine dikkat çekildi. Açıklama şöyle:

“Partimizin Almanya’da var olan birliklerine katılımların koordine edilmesi, yeni birliklerinin kurulması, bunlardan oluşacak ülke birliğinin örgütlenmesi, birliklerin sorun ve ihtiyaçlarının yerinde çözülmesi ve düzenli işleyişin korunması görevleri kapsamında bilgilendirmeye devam etmek istiyoruz.

“GENEL MERKEZ GÖREVLENDİRDİ”

CHP Almanya’daki birliklerin yapısal örgütlenme kararı, 2016’dan başlayarak, birçok çalıştay ve toplantı sürecinin ardından, 2019’da yapılan son toplantıda  alınmıştır. Tüm birlik başkanları, birlikleri adına oy birliği halinde, Çatı Örgütü ve Bölge Tüzüğünü imzalamıştır. Bugün Genel Merkezimizin görevlendirmesi ve desteği ile yaptığımız çalışmalar, özünde birliklerin bu kararının hayata geçirilmesini koordine etmektir.

“CHP BERLİN BİRLİĞİN AYRILMAZ PARÇASI”

Son olarak  15.01.2022 tarihinde CHP Berlin kurulmuştur.  CHP Berlin, mevcut birliğin ayrılmaz parçası ve devamı olacaktır. Bu amaçla, ortak genel kurul çağrısı gerçekleştirilecek, mevcut birliğimiz genel kurulunu yeni birlik ile birlikte yapacaktır.

Genel Kurul Çağrısı ile birlikte  yeni Tüzük ve üye formunun üyelerimize  ulaştırılması önemlidir.

Genel Kurul, mevcut birliğin faaliyetini durdurma ve federasyona üye olacak  yeni birliğin yönetimini seçme gündemiyle toplanacaktır.

“MEVCUT BAŞKANLARLA KURUCULAR KURULU OLUŞTURULMAKTADIR”

Yeni birlikler kurulurken  mevcut  Birlik başkanları ile birlikte  kurucular kurulu oluşturulmaktadır. Mevcut başkanlarımızın bu çalışmalara ve kurucular kurulu toplantılarına katılmamaları halinde  (ki maalesef bu yönde başka tercihlerle karşılaşılabilmektedir) ilgili bölgedeki eski üyelerin de katılımı ile  kuruluş tamamlanıp tescile gönderilmektedir. Tekrar etmek istiyoruz, Cumhuriyet Halk Partisinin genel merkezinin isteği ve birlik başkanlarının oybirliği ile oluşturdukları yeni yapıyı kurmaya davet ediyoruz. Birliklerimizin tek tek değil ancak tüm Almanya birlikleri ile kuracakları federasyonun oluşturacağı güç, tüm partililerin sevinçle karşılayacağı yarınlar için gereklidir. Tüm üye dostlarımızın bu bilinçle hareket edeceklerinden bir nebze olsun şüphe duymamaktayız.

YAKLAŞIK 3 AY İÇİNDE GENEL KURUL

Almanya genelinde kuruluş işlemleri tamamlandığında, bölgelerde üye bilgilendirme toplantılarına hız kesmeden devam edeceğiz.

3 veya en fazla 4 ay sonra  genel kurulların tamamlanmasını planlıyoruz.  

Yeni yapılanmanın faydaları ve federasyonun birliğimize katkıları ancak   bu süreç sonunda görülecektir.”

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞME

Öte yandan CHP Genel Merkezinde, CHP Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörü Hakverdi Gürbüz’ün başkanlığında Nihat Yazıcı ve Günay Çapan’dan oluşan bir heyet Parti Örgütü ve Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile bir toplantı gerçekleştirdi. Heyet, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da ziyaret etti.

Görüşmede koordinasyon, yeni birliklerin kurulması, örgütlenme ve çalışmalar konularında fikir alışverişinde bulundu.

BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 12 MART’TA HALK TV’DE

Görüşme sonrası bir açıklama yapan Yurt Dışı Örgütlenme Koordinasyonu toplantıda, Almanya’daki çalışmaları ile ilgili olarak daha önce 22 Şubat 2022’de gerçekleştirilmesi planlanan kamuoyunu bilgilendirme amaçlı toplantının 8 Mart Dünya ekmekçi Kadınlar günü etkinlikleri ile birleştirerek 12 Mart 2022 günü Halk TV aracılığı ile gerçekleştirme kararı alındığını aktardı.

Ayrıca toplumsal muhalefetin bileşenlerini kapsayan Almanya’daki sivil toplum kuruluşları ile birlikte 2022 haziran veya temmuz ayında bir etkinlik düzenlenmesinin  düşünüldüğü,  Kılıçdaroğlu’nun söz konusu etkinliğe katılmayı arzu ettiği öğrenildi.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: Günay Çapan / Facebook