CHP Almanya’da sular durulmuyor: İsmi “Cumhuriyet Halk Platformu” mu oluyor?

Almanya’daki örgütlenmeler Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adıyla gerçekleştirilmiş olmasına karşılık, yeniden yapılanma ile parti ismi ülkede değiştiriliyor. Değişikliğe tepki var.

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Almanya’da sert tartışmalara neden olan “yeni yapılanma” atağı ile şehir örgütlenmeleri sürerken, girişimin önde gelen isimlerinden Günay Çapan’a yönelik eleştiriler ve ağır suçlamalar sürüyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) NRW Köln Bı̇rlı̇ğı̇ konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında,

Cumhuriyet Halk Platformu’nun CHP Yurtdışı Örgütlenmelerden Sorumlu Koordinatör Yardımcısı Günay Çapan’ın kişisel projesi (toplum mühendisliği) olduğunu bildirdi. Sert ifadelerin ve ağır eleştirilerin yer aldığı CHP Köln Birliği’nin basın açıklaması şöyle:

“2015 Nisan ayından beri, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi onayı ile Köln Başkonsolosluğu bölgesinde hayatın her alanında temsil etti ve temsil etmeye devam ediyor.  Son zamanlarda bazı arkadaşlardan aldığımız bilgilere göre Günay Çapan’ın kişisel projesi (toplum mühendisliği) olan Cumhuriyet Halk Platformu (CHP e.V.) Cumhuriyet Halk Partisi’ni örgütlemeye çalışyormuş.

–  Federasyon kuruyoruz,

–  Erken seçimde sandık görevlisi ve müşahit listesi hazırlıyoruz,

gibi ifadelerle insanları etkilemeye  çalışltıklarını duyuyoruz.

DUYGULARI OKŞAYARAK VE RÜŞVETLE

Bu ve benzeri durumlardan Cumhurı̇yet Halk Partı̇sı̇ NRW Köln Bı̇rlı̇ğı̇ üyelerinin, seçmenlerinin, Köln Başkonsolosluğu bölgesindeki kitlenin hiçbir bilgisi yoktur. Herhangi bir kurumun bilgilendirme çalışması olmamıştır.

Tahminimiz, Günay Çapan kendi hedefine varmak için çevresindekilerin duygularını okşama, zayıf noktalarından faydalanma gibi yollarla işini yürütmeye çalışıyor. Toplumun sorunlarına siyaset yoluyla çözüm üretmek yerine, rüşvetle her durumda işini yürütmeye çalışıyor.

2013’DE KÖLN’DE BÜRO AÇMIŞTI

2013 yılında Cumhuriyet Halk Platformu Köln’de büro açmış ve kitlenin Halk Platformu ile Halk Partisi arasındaki yasal olarak az, siyasi olarak derin ayrılıkları fark etmediği dönemde ciddi bir çekim merkezi olmuştu.

DERNEĞİNE YÖNETİM KURULU ÜYESİ BULAMIYORDU

Bu duruma sevinmesi gereken Günay Çapan, tam tersine kendi kişisel konumunun sallanacağı hissine kapılıp, bu gücü dağıtıp, gelişmelerin kendi boyunu aşmasını bilinçli olarak engelledi. Köln Başkonsolosluğu bölgesindeki kamuoyu bunu çok iyi bilmektedir.

Bundan dolayı kendi derneğine yönetim kurulu üyesi bulamıyordu ve dernek bürosunu açacak kimse yoktu. Bugün ne oldu?

DÜN DIŞLADIĞI KİTLEYİ BUGÜN KEŞFETTİ

Dün dışladığı CHP’li kitleyi, bugün yeniden keşfetti. Çünkü kendi kişisel çıkarları neyi gerektiriyorsa o yönde çalışmaktadır. Gelecekte amaçlarına ulaşamadığı zaman, meydanı terk edip kaçacak kişi yine kendisi olacaktır. Bundan dolayı, son derece güvenilmez bir kişiliğe sahip bu zatın, manevralarına ve ayak oyunlarına dikkat edilmesi gerektiğini tekrar sizlerle paylaşma gereğini duyduk. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

“BİRLİK BAŞKANLARI İMZALAMIŞTI” İDDİASI

Öte yandan CHP Yurtdışı Örgütlenmelerden Sorumlu Koordinatör Yardımcısı Günay Çapan daha önce gazetemize yaptığı açıklamada söz konusu dönüşümle ilgili Birlik Başkanlarının hepsinin imzasının bulunduğunu ve zamanında imzalanan uzlaşmayı şu anda da kendisine verilen yetki ile tescil ettirmek için çalışmalar yürüttüğünü vurgulamıştı.

YENİ POSTA – KÖLN