CHP’li politikacı Şirin Üstün: “İptal Avrupa’daki kadınımızın elini zayıflattı”

Erdoğan imzalamıştı yine kendisi imzasıyla çekilme kararı verdi. Yobazlar adeta bayram etti. Muhafazakârlar “Din, namus, ahlak elden gidiyordu, iyi oldu” yorumunu yaptılar. Oysa kadına yönelik şiddet Türkiye’nin en önemli ve acilen çözülmesi gereken sorunu. Türkiye’de sadece geçen yıl 300 kadın öldürüldü.

 Avrupa’da da kadınlar öldürülüyor, tecavüze uğruyor, şiddet görüyorlar. Örneğin Almanya’da her üç günde bir kadın, partneri veya eski partneri tarafından öldürülüyor. Öte yandan kadın hakları örgütleri kadına yönelik şiddetle ilgili davalarda yeterli cezaların verilmediğine işaret ediyorlar. Kadın aktivistleri Alman medyasının da bunda payının büyük olduğuna dikkat çekiyorlar. Bizim ülkemizde “namus cinayetleri“ olarak adlandırılırken burada

kadın cinayetleri “aşk cinayeti” veya “aile dramı” gibi ifadelerle medyaya yansıyor. Bir türlü “kadın cinayeti” diyemiyorlar.

AVRUPA’DA KADINLAR SOKAKLARA ÇIKIYOR

Bu kıtada da kadının adı yok. Ancak Türkiye‘nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğini açıklamasının hemen ardından Avrupa çapında eylemlerle özellikle Türkiye kökenli kadınlar sokaklara çıktı. Gösteriler devam ediyor.  Alman Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth, “Erdoğan ve hükümetinin, Avrupa ile yakınlaşma, yeni bir insan hakları planı üzerinde çalıştıklarına dair iddia ve açıklamalarının ne kadar boş ve anlamsız olduğunu gördük” dedi.

KİMİ KİME ŞİKAYET EDİYORUZ?

Evet, Roth böyle dedi de, AKP ve onu önceleyen İslamcı akımlar Almanya’da palazlanmadı mı? Cem Özdemir de dahil olmak üzere, en soldaki siyasetçiler bile en başlarda AKP iktidarına tam destek vermedi mi? Sonra “kandırıldıklarını” söyleyenler çıkmadı mı?

“Kadın cinayeti“ demekte güçlük çeken Avrupa’da Türkiye kökenlilerin eylemlerini ve ”Kimi kime şikayet ettiğimizi” CHP Baden-Württemberg Birlik Başkan Yardımcısı Şirin Üstün ile konuştuk.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

İşte Stuttgart Sivil İnisiyatif’in gösterisinde basın açıklamasını sokakta okuyan Üstün’le söyleşimizden öne çıkanlar:

“ÖNYARGILARI PERÇİNLEDİ”

“Türkiye İstanbul Sözleşmesi’nden Erdoğan’ın imzasıyla çıkarak kadınlara Avrupa’daki kadınımızın elini zayıflattı. Zaten üstten bakış hakimdi, şimdi önyargıları perçinlendi. Türkiye‘nin AB ile yakınlaşma çabalarının sorgulanmasına neden oldu. Yönetilemeyen Türkiye ne yazık ki burada hepimizi endişelendiriyor. Almanya’da da sesimizi duyurmak için sokağa çıkmaya devam ediyoruz.

Olayın ilginçliğine bakın ki, eylem yaptığımız eyalet olan Baden-Württemberg’de de İstanbul Sözleşmesi tanınmıyor. Gerçekte dünyanın her tarafında sağ iktidarlar, partiler kadını mutfakta görmek istiyor.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

“ŞİDDET GÖREN KADINLARDA GÖÇMENLER BAŞI ÇEKİYOR”

Üstelik şiddet gören kadınlar içinde Türkiye kökenli kadınlar başı çekiyor. Demokrasisi daha az gelişmiş ülkelerde kadına şiddet daha fazla. Buna karşılık Avrupa’da da kadınlar öldürülüyor, fırsat eşitliğinden yararlanamıyor. Almanya’da da kadın cinayetleri tabu bir konu olmaya devam ediyor. Yine de Türkiye ile kıyaslayamayız. Olup bitenleri kaygı ile izliyoruz. Gerçekte bu bir kadın meselesi değil ‘insan‘ meselesi. Aslında İstanbul Sözleşmesi’nin feshi geri çekilse de Türkiye’de kadınlarımız güven içinde olamayacak.

Ancak fesih tartışmaları le Türkiye’deki kadınımız bu sözleşmenin ne anlama geldiğini de öğrenmiş oldu. Buna karşılık, ne yazık ki, Avrupa’daki Türk kadınlarının bir bölümü İstanbul Sözleşmesi’nin ne olduğunu bile bilmiyor.

Oysa özellikle kadınlar daha fazla dayanışma içinde olmalı. CHP olarak Avrupa’da da eşzamanlı eylemler düzenlemeyi düşünüyoruz. Hem ülkemizde hem de Avrupa sokaklarında ‘kadın cinayetlerini’ daha fazla tartışmaya açmalıyız.”

Diğer taraftan Avrupa’da İstanbul Sözleşmesi’nin feshini protesto etmek üzere düzenlenen eylemlere sivil toplum örgütleri, halk girişimleri, siyasi partiler de destek veriyor.

IŞIN TOYMAZ – STUTTGART

FOTO: Jason Leung, Sydney Sims, Mika Baumeister , engin akyurt

Noah Buscher, Bermix Studio,  Tristan Frank  , Sharon McCutcheon, Chloe s.,  Priscilla Du Preez – Unsplash