Cinsel istismar vakaları: Benedikt rapor hakkındaki sessizliğini bozdu

“Emekli Papa” 16. Benedikt uzun süren sessizliğini bozarak Münih ve Freising Başpiskoposluğu’nda yaşanan çocuklara yönelik cinsel şiddet vakalarıyla ilgili kendisini suçlayan rapora sonunda bir tepki verdi.

 

Eski Papa, kaleme aldığı bir mektupta kurbanlardan af dilerken, hakkındaki örtbas etme iddialarını kesin bir dille reddetti. Bunun samimi mi yoksa gerçeklikten uzak bir özür mü olduğu konusunda basın hemfikir değil.

 

AVENNIRE (İtalya)

SAMİMİYETİN GÖZYAŞLARIYLA YAZILMIŞ

Benedikt’in mektubundan derinden etkilenmiş gözüküyor Katolik Avvenire gazetesi: 

“Ancak kalbin mürekkebi olan gözyaşlarıyla yazılabilecek mektuplar vardır. Acı göğsü parçaladığında ve gerçeği söyleme görevi kırılgan görünme ürkekliğinden ağır bastığında yazılırlar. Sonra ikinci sıraya düşer unvanlar ve roller. Bir yanıt bekleyen insanların karşısında tek başına durulur. Şiddetin ve kayıtsızlık suçunun masum kurbanları oldularsa bir de hele, yalan söylenemez onlara. Üzerinizdeki gözleri ve vicdanınız sizi mecbur eder buna. … Yalnızca bir noktada değişti emekli Papa’nın üslubu: Samimiyetine gölge düşürmek için bir ihmalden istifade edilmesinden ve ‘hatta’ kendisinin yalancı olarak gösterilmesinden ‘derinden yaralandığını’ söylerken.”

 

TAGES-ANZEİGER (İsviçre)  

PARALEL EVRENDEN YAPILMIŞ BİR AÇIKLAMA GİBİ

Takınılan tavrın sözümona değişimden ziyade köhnemiş yapıların ispatı olduğunu düşünüyor Tages-Anzeiger: 

“Ratzinger kendisine yönelik suçlamalardan birini veya diğerini en azından taraftarlarının gözünde zayıflatmayı başarmış olsa bile, açıklaması şok edici bir belge olarak kalacak. Şok edici olan kilisedeki cinsel şiddet vakaları mağdurlarının tarafında durması değil. … Açıklamadaki şok eden tek şey, inançtan ziyade çok eskide kalmış iktidar yapılarından ve izah kalıplarından ibaret başka bir dünyadan, bir paralel evrenden geliyor oluşu.”

YENİ POSTA – BERLİN

Kaynak: https://www.eurotopics.net/tr/276011/cinsel-istismar-vakalari-benedikt-rapor-hakkindaki-sessizligini-bozdu?pk_campaign=et2022-02-09-tr&pk_kwd=276011

FOTO:  Salman Hossain Saif / unsplash.com