Covid-19 protestoları: İtalya’da işletme sahipleri otoyolu kapattı

thumbs_b_c_606c2f0c1aad02bf965439ed29ccbcce
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

İtalya’da bir grup küçük işletme sahibi, ülkenin ana arterlerinden olan A1 otoyolunu trafiğe kapatarak, koronavirüs (Covid-19) salgınına yönelik önlemleri protesto etti.

A.A. muhabirinin bölgedeki kaynaklardan edindiği bilgiye göre, aralarında restoran ve kafe işletmecilerinin olduğu yaklaşık 300 kişilik bir grup, dün yine ülkenin kuzey-güney yönlü ana otoyollarından A1’in her iki yönünü de trafiğe kapattı.

Grubun protestosu sırasında otoyol, 5 saat kadar trafiğe kapalı kalırken, öğleden sonra ulaşım yeniden sağlanmaya başladı.

İtalyan basınında çıkan haberlere göre, protestocular, sıkı önlemler karşısında ekonomik olarak daha fazla dayanamayacaklarını, sağlık protokollerine uygun şekilde bir an önce faaliyetlerine yeniden başlamak istediklerini dile getirdi.

Bazı protestocular da hükümetin 26 Nisan’dan itibaren açık hava faaliyetlerine öncelik vererek açılma planını eleştirdi ve hem mevsim hem de bazı işletmelerin açık hava yerinin olmaması nedeniyle bazı işletmelerin yine faaliyetlerine başlayamayacağına dikkati çekti.

Ülkede geçen hafta farklı sektörlerden çok sayıda kişi başkent Roma’da bir araya gelerek, yeniden açılma taleplerini hükümete iletmek üzere protesto mitingleri düzenlemişti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi de basın toplantısında, Covid-19 salgınına yönelik ülke genelinde uygulanan sıkı tedbirlerin 26 Nisan’dan itibaren açık hava etkinliklerine ağırlık verecek şekilde kademeli olarak gevşetileceğini açıklamıştı.

YENİ POSTA – ROMA

FOTO: A.A.