Covid-19 siyaset sahnesinde: CDU ile SPD’nin arasını “kalitesiz maske” açtı

Covid-19 siyaset sahnesinde: CDU ile SPD’nin arasını “kalitesiz maske” açtı
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Seçime hazırlanan Almanya’da koalisyon ortakları CDU ve SPD’nin arası “düşük kaliteli maske” iddiaları nedeniyle açıldı. SPD’li Çalışma Bakanlığı, CDU’lu Sağlık Bakanlığı’nı kalitesiz maske dağıtmaya girişmekle suçluyor.

Federal Almanya’da genel seçimlere aylar kala koalisyonu oluşturan Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında Çin’den satın alınan düşük kaliteli koruyucu maskelerin yoksullara ve engellilere dağıtılacağına yönelik tartışmalar alevlendi.

CDU’nun elinde bulunan Sağlık Bakanlığı ile SPD yönetimindeki Çalışma Bakanlığı arasında yeterince kalite denetimi yapılmadan Çin’den düşük koruma özelliği olan maske ithal edildiği ve bu maskelerin yoksullara ve evsizlere dağıtılacağına ilişkin iddialar gündemdeki yerini koruyor.

Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil (SPD), yeterince test edilmediği ileri sürülen koruyucu maskelerin dağıtımına izin vermediklerini belirterek, Sağlık Bakanlığı’nı suçladı. Maske dağıtımı konusundaki anlaşmazlıkta, Bakanlığı’nın izlediği politikayı savunan Heil, Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn’dan (CDU) konuya açıklık getirmesini istedi.

Haberin devamı için TIKLAYIN

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: A.A. / TWİTTER