Covid yönetimi masaya yatırıldı: Boris Johnson hükümeti soruşturulacak

Covid yönetimi masaya yatırıldı: Boris Johnson hükümeti soruşturulacak
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Birleşik Krallık Hükümeti pandemi boyunca hükümetin aldığı ve almadığı tüm kararlar için sorgulanacak. Muhalefet partilerinin bir yıldır kopardığı fırtınaya Başbakan daha fazla kayıtsız kalamadı ve soruşturma açılmasını onayladı.

Geçen yıl mart ayından bu yana, Boris Johnson hükümetinin pandemi yönetimiyle ilgili kararlarına tepkiler doğuyor, hükümetin açıklamaları yetersiz bulunuyordu.

BAĞIMSIZ SORUŞTURMA İÇİN ZAMAN BELIRLENDI

Birleşik Krallık halklarının pandemiden kurtulmasını sağlamış gibi görünse de, Johnson bazı kararları almakta geç kalmakla suçlanıyor.

Ayrıca, koruyucu ekipman temininden, yaşlı bakım evlerinde 20 binden fazla yaşlı ve personele, ülke genelinde 127 bin kişinin ölmesinden sorumlu tutuluyor.

MUHALEFET İTİRAZ ETTİ

Boris Johnson’ın, Birleşik Krallık parlamentosunda yaptığı konuşmada, 2022 ilkbaharında, bağımsız soruşturmanın başlayacağını duyurmasının ardından, ana muhalefetteki İşçi Partisi (Labour) “Neden bu yıl değil de, 2022?” diyerek itiraz etti.

Bunun üzerine, Başbakan, halihazırda pandeminin devam ettiğini, yasakların kalkacak olmasının pandeminin bittiği anlamına gelmediğini, derinlemesine incelemeler yapılacak kişi ve kurumların görevlerini yerine getirmeye devam edecekleri için herhangi bir aksama yaşanmaması nedeniyle 2022 baharını uygun gördüklerini, ayrıca bu yılın sonbahar aylarında olası bir 3. dalga yaşanma ihtimalini de göz önüne alarak bu tarihi belirlediklerini anlattı.

Yetkililer, söz konusu soruşturmanın yıllar sürebileceğini, hatta bir sonraki seçimlere kadar uzayabilecegini belirtiyorlar.

GÖZDE SAPANLI – BIRMINGHAM / BİRLEŞİK KRALLIK