CSU’lu vekilin “Ukraynalı mülteci” ayrımcılığı şaşkınlık yarattı: “Onlara öğretmemize gerek yok”

Bavyera eyaletinin uyum sorumlusu bir siyasetçinin açıklamaları tepkilere neden oldu. Milletvekili Gudrun Brendel-Fischer, açık ayrımcılıkla suçlandı. 

 

Alman siyasetinin Ukrayna’dan gelen mültecilere yönelik yaklaşımında giderek artan ayrımcılık uç noktalarda kendini göstermeye başladı. Son olarak Bavyera eyaleti hükümetinin Uyum Sorumlusu, Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili  milletvekili Gudrun Brendel-Fischer’in basın bildirisindeki ayrımcı ve ırkçı ifadeler adeta dudak uçuklattı.

Brendel-Fischer Ukrayna’dan gelenlere uyum için öncelikli olarak dil derslerinin verilmesini talep ettiği açıklamasında “Ukrayna’dan gelenlere çamaşır makinesi nasıl kullanılır, odanın zemininde (yerde) yemek pişirilmesinin yasak olduğunu öğretmemize gerek yok” ifadelerini kullandı.

MİLLETVEKİLİ TAŞDELEN TWİTTER’DAN TEPKİ GÖSTERDİ

Söz konusu basın açıklamasına sert tepki gösteren Bavyera eyalet parlamentosundaki Sosyal Demokrat Parti’li (SPD) milletvekili ve Bavyera SPD Genel Sekreteri Arif Taşdelen, Twitter hesabından isyan etti: “Her gün göremeyeceğimiz bir olay: Uyum sorumlusu, göçmenlere ayrımcılık yapıyor!!!”

TGMN BAŞKANI DURUMU GÖKAY SOFUOĞLU’NA İLETTİ

Türk toplumunda giderek artan ayrımcılık hissiyatını Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu (tgmn) Başkanı Bülent Bayraktar da canlı yayında Almanya Türk Toplumu (tgd) Başkanı Gökay Sofuoğlu’na iletti ve sordu: “Almanya’nın ve Avrupa’nın politikası ırkçı mı?” Sofuoğlu siyasetin ırkçı bir yaklaşım izlediğini onaylarken, halkın konuya fark gözetmeden yaklaşımını övdü. 

Konuya ilişkin olarak tgmn Başkanı Bülent Bayraktar şunları söyledi:

“Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla Ukrayna’dan gelen mülteciler için toplumda büyük bir seferberlik var. Mültecilere yardımları Türk toplumu can-ı gönülden destekliyor, normal olanı da zaten bu. Yalnız diğer ülkelerden gelen mültecilere aynı kolaylıkların sağlanmaması ve farklı hizmetlerin sunulması hakkaniyet duygusunu zedeliyor. Irk, din veya eğitimden dolayı mültecilere farklı yaklaşıldığı algısı yaygınlaşıyor. Münferit olayların genelleme yapılmasına karşıyız. Siyasilerin mülteciler konusunda daha hassas olması gerekiyor, Almanya’da her insana aynı şekilde yaklaşılması gerektiğini her zaman göz önünde bulundurmaları gerekiyor.” 

YENİ POSTA – MÜNİH

FOTO: www.brendel-fischer.de; www.arif-tasdelen.de