ÇYDD BW’den Türkçeye büyüteç: “Türkçe derslerinin yeri Alman eğitim sistemi”

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg’in koordinasyonunda gerçekleştirilen bir telekonferansta, “Almanya’da Türkçe eğitim” masaya yatırıldı. Konuşmacılar Türkçe derslerinin ivedilikle Alman eğitim sistemine dahil edilmesi gerektiğini bildirdiler.

ÇYDD BW’nin telekonferansında uzmanlar Dr. Ali Sak ve Kemal Ülker, Türkçe derslerine düşük katılımın alarm verdiğine vurgu yaptılar.

Uzmanlar Türkçenin yaşatılması, doğru ve düzgün kullanılması ve prestiji açısından derslerin müfredata alınmasının şart olduğunu bildirdiler. Geniş bir katılım olduğu gözlenen telekonferansta, Almanya Türk Veli Dernekleri Federasyonu Federal Eş Başkanı Dr. Ali Sak ve Baden Türk Okul Aile Birlikleri Federasyonu Başkanı Kemal Ülker Türk öğrenci sayısının artmasına karşın Türkçe eğitimine katılımın giderek düşmesinin endişe verici olduğuna işaret ettiler.

Kemal Ölker

ANADİLİ VE TÜM DERSLERDEKİ BAŞARI

Türk dilinin imajına yönelik çalışma yapılması gerektiğini de söyleyen Dr. Ali Sak, Almanya’da Türk öğrenci sayısı arttığı halde, bu öğrencilerin öğlenden sonraki derslere ilgi göstermediklerini kaydetti.

Sak “Erken yaştan itibaren anadilin ve dil çeşitliliğinin teşvik edilmesi, yaşamla bütünleşme açısından önemli rol oynamaktadır. Anadilin doğru öğrenilmesi ve kullanılması, çocuk ve gençlerimizin diğer tüm derslerdeki başarısında tamamlayıcı bir unsurdur” dedi.

”YETERLİ ÖĞRENCİ BULAMIYORUZ”

Baden Türk Okul Aile Birlikleri Federasyonu Başkanı Kemal Ülker de, Baden Württemberg eyaletinde  konsolosluğun tayin ettiği öğretmen sayısının yeterli, ancak buna karşılık öğrenci kayıtlarının düşük olduğunu ifade etti.

Diğer göçmen dilleri konusunda gönüllü çalışan dernek ve kuruluşlarla birlikte hareket edilerek, dil çeşitliliği ve kültürel kimliğin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Ülker, ancak bu sayede mevcut talebin Alman makamlarınca dikkat çekeceğini söyledi.

Dr. Ali Sak

“TÜRKÇE DERSLERİ MÜFREDATA ALINMALI”

Konuşmacılar, Türkçe derslerinin seçmeli dil derslerinden biri olarak Alman eğitim programına dahil edilmesi yönündeki ortak görüşü dile getirirken, aynı zamanda Türk dilinin imajının güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

ÇYDD Baden Württemberg yöneticileri de, konunun takipçisi olacaklarını ifade ederken, Almanya’da Türk dilinin gelişimine ve doğru kullanımına katkı sağlamayı görev edindiklerini, yetkili kişi ve kurumlarla irtibat halinde kalacaklarını vurguladı.

Öte yandan ÇYDD BW Almanya’da Türk Dili ve Kültürü derslerine katılımın azaldığına dikkat çekmek üzere Türkiye kökenli aileleri ve velileri bilgilendirmek, farkındalık yaratmak amacıyla etkinliklerine devam ediyor.

YENİ POSTA – STUTTGART