ÇYDD’den “kadın mücadelesi” etkinliği: ‘Kadınının hakları ancak laiklikle korunabilir’

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg’in koordinasyonunda gerçekleştirilen “çevrimiçi” söyleşide, çağdaş kadının mücadelesi ele alındı. ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel ve gazeteci yazar Özlem Özdemir çağdaş yaşam gönüllülerinin konuklarıydı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü anmak üzere Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden-Württemberg (ÇYDD BW), Türkiye ve Almanya’dan katılımcıların hazır bulunduğu çevrimiçi bir söyleşi düzenledi. İnternetteki bu etkinliğin onur konukları ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel ve gazeteci yazar Özlem Özdemir Türk kadınının sorunları ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri hakkında bilgiler verdiler.

”AFET İNAN ÖNCÜ OLMUŞTUR”

Özdemir, henüz yeni piyasaya çıkan ‘Afet – Atatürk’ün Manevi Kızı Prof. Dr. Afet İnan’ın Yaşam Öyküsü’ isimli kitabını tanıtarak Afet İnan’ın Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkını kazanmalarındaki katkılarını detaylarıyla anlattı. Bu bilgilere kitabında da yer veren Özdemir ‘Kendisi Atatürk’ün ilim arkadaşı olarak 1934 öncesinde dünyada kadın haklarını inceleyerek Türkiye’de kadın haklarına ilişkin önerilerini bir konferans vererek geniş kitlelere ulaştırmıştır. Bu ilk çalışmadan sonra Afet İnan hayatı boyunca çağdaş kadının toplumdaki temsilcisi ve kadın haklarının savunucusu olmuştur. Afet İnan’ın hakkı teslim edilmelidir. Bizim haklarımızı bu kadar kolay elde etmemiz, bizlere armağan edilmiş olması bunları değersiz kılmıyor’ dedi.

Özlem Özdemir

Özdemir ‘İstanbul Sözleşmesi hükümlerinden asla taviz verilmemesi gerektiğini, Türkiye’de uzun vadede ancak laikliğin korunması ile kadın haklarının korunabileceğini söyledi.

“EŞİTLİK KIZ ÇOCUKLARININ EĞİTİMİ İLE SAĞLANABİLİR”

2019 yılında ÇYDD Genel Başkanlığını devralan Prof. Dr. Ayşe Yüksel, ‘17 Şubat 1926 tarihinde medeni hakların yürürlüğe girmesinde Afet İnan’ın önemli katkıları olmuştur. 29 yıl boyunca çalıştığım Türkan Saylan’dan şunu öğrendim; sadece benim iyi olmam yetmez tüm kadınlar iyi olmalı. Türkiye Cumhuriyeti’nde önder Mustafa Kemal Atatürk erkeklerle eşit haklara sahip olduk ama Cumhuriyetin 98’ınci yılında uygulamadaki sıkıntılar nedeniyle hayatın içinde bu eşitlik yok. Ülkemizde kırsal alanda bu eşitsizlik önemli ve vahim bir noktada. Bunu düzeltmenin en önemli adımlarından biri kız çocuklarımızın eğitimidir. Bizim hedefimiz maddi sıkıntılar sebebiyle okuyamadığını söyleyen bir kız çocuğu dahi kalmayana kadar imkân yaratıp, eğitimlerini tamamlamalarına olanak sağlamaktır. Kendisini Atatürk’ün kızı olarak tanımlayan Prof. Dr. Türkan Saylan, bayrağı Atatürk ve Afet İnan’ın bıraktığı noktadan devralarak Türk kadınını yüceltmek için hayatını kız çocuklarına çağdaş eğitim olanağı sağlamaya adamıştı. Biz de bu bayrağı daha ilerilere taşımalıyız’ dedi.

Söyleşide kitaptan alıntı yapılarak Mustafa Kemal’in manevi çocuklarından Afet İnan bilinmeyen yönleriyle tanıtıldı. Savaş yıllarında yaşanan çocukluk ve gençlik, kuruluş döneminde alınan birbirinden önemli roller ile Afet İnan’ın örnek bir Cumhuriyet kadını, bilim insanı ve kadın hakları savunucusu olduğu anlatıldı. Cumhuriyetin ilk kadın tarihçisi Prof. Dr. Afet İnan, Atatürk’ün meşhur Çankaya sofrasının ev sahibesi, kıdemli öğrencisi olarak Atatürk’ün en yakınında bulunan kişilerden biriydi.

Ahmet Gül

Kapanış konuşmasında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Ahmet Gül İstanbul Sözleşmesinin Türkiye’de çağdaş yaşamın tesisi hususunda önemine değinerek, kadın haklarının savunucusu olmak konusunda herkesi harekete geçmeyi ve sorumluluk üstlenmeye davet etti. Çağdaş yaşamın ancak kadınların eşit haklara sahip olmasıyla mümkün olacağını ifade eden Gül, konukları Ayşe Yüksel ve Özlem Özdemir’e, söyleşinin organizasyonunu üstlenen Başkan Yardımcısı Nilgün Altınkurt, Yönetim Kurulu Üyeleri Onur Birsöz ve Derya Tezelli’ye ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

PANDEMİ KADINLARIN OMUZLARINDA

Öte yandan Birleşmiş Milletler toplumsal cinsiyet eşitliği kadınların güçlenmesi birimi küçük ve orta gelirli ülkeleri kapsayan 38 ayrı araştırma sonucuna göre bir açıklama yaptı. Bu araştırmalara göre salgın öncesine göre kadınların erkeklere oranla ücretsiz emek gücü ikiye katlandı. Bu dönemde dönmemek üzere işten ayrılan kadın sayısı erkek sayısının 5 katı daha büyük. Hatta son 25 yıl mücadele edilerek elde edilen kazanımlar korona döneminde kaybedilmiş durumda.

YENİ POSTA – STUTTGART