Dachau toplama kampındaki çocuklar ve gençler

Toplama kampındaki esir çocuk ve gençlerin hikâyelerine de ışık tutacak, Facebook’tan da canlı yayınlanacak çevrimiçi etkinlikle, ziyaretçiler hem kampta bir tur yapabilecek hem de  geçmişe bir göz atma fırsatına ulaşacaklar.

Hitler döneminde en az 17 bin 410 çocuk ve genç, Dachau toplama kampında ve uydu kamplarında tutsak kaldı.  Nazilerin ırkçı ideolojisi nedeniyle veya direniş savaşçılarının çocukları olarak esir alındılar. Onlar da yetişkin tutsaklar kadar SS terörüne maruz kaldılar. Kampta hayatta kalabilmek için yetişkin işlevlerini üstlenmeye, daha yaşlı davranmaya ve harcama yapmaya zorlandılar. Son olarak, yetişkinlerin dayanışma ve yardımları da hayatta kalmalarını etkiledi.

Dachau toplama kampının hayatta kalan en gençleri, 1944-1945’te “Kaufering I” yan kampında doğan bebekler. Yedi çocuğun tamamı ABD Ordusu sayesinde özgürlüklerine anneleriyle birlikte kavuştular. Dachau Toplama Kampı’ndaki esir çocuklar ve gençlerin hikayelerine de ışık tutacak Facebook’tan canlı yayınlanacak bu çevrimiçi etkinlikle ziyaretçiler hem kampta bir tur yapabilecek hem de  geçmişe bir göz atma fırsatına ulaşacaklar. Canlı turlar sırasında, toplama kamplarının ve anma yerlerinin seçilmiş noktaları 45 dakika boyunca aktarılacak. Programda izleyicilerin sorularına da yer verilecek.

Video daha sonra YouTube kanalında da yayınlanacak (https://www.youtube.com/channel/UCI4dBiOXoTJEOc98hnVMujg_)

Katılımın ücretsiz olduğu program için sanal adres şöyle: https://www.facebook.com/DachauMemorial.

YENİ POSTA – DACHAU