Dalgalanma: Almanya’da sanayi üretimi aralık ayında geriledi

Almanya’da sanayi üretimi, tedarik zinciri darboğazları ve inşaat sektöründeki sert düşüş nedeniyle Aralık 2021’de yüzde 0,3 azalış kaydetti.

 

Almanya Federal İstatistik Dairesi (Destatis), sanayi üretimine ilişkin aralık ayı geçici verilerini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, aralıkta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,3 düştü. Piyasalarda sanayi üretimine ilişkin beklenti yüzde 0,4 artması yönündeydi.

Aylık yüzde 0,2 düşüş olarak açıklanan Kasım 2021 sanayi üretimi verisi de yüzde 0,3 artış olarak revize edildi. Veriler, Aralık 2021’de kasıma göre enerji ve inşaat hariç sanayi üretiminin 1,2 arttığını ortaya koydu.

Söz konusu dönemde sermaye malı üretimi yüzde 2,5 artarken, tüketim malları üretimi yüzde 0,5 düştü. Sanayi dışında, enerji üretiminde 0,7 artış, inşaatta ise 7,3 azalış kaydedildi.

TEDARİK DARBOĞAZI AÇILIYOR MU?

Destatis, tedarik darboğazlarının Alman sanayisini birkaç aydır yavaşlattığını belirterek, sanayideki üretimin aralıkta Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek için alınan önlemlerden önceki, yani Şubat 2020’deki oranın yüzde 6,9 altında kaldığını kaydetti.

Öte yandan, dolu sipariş defterlerine rağmen üretim için malzeme sıkıntısı çeken Alman sanayi şirketlerindeki üretim, geçen yıl kriz öncesi seviyenin oldukça gerisinde kaldı. Geçen yıl sanayi üretimi, salgının ilk yılı olan 2020’ye göre yüzde 3 arttı. Artışa rağmen söz konusu üretim, Covid-19 salgını öncesi olan 2019 seviyesinin ise yüzde 5,5 altında kaldı.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, özellikle geçen yılın yaz aylarında önemli ara malı ve ham madde temininde yaşanan darboğazlar nedeniyle sanayi üretiminin yavaşladığı belirtilerek, sanayide üretimin inşaat sektöründeki yavaşlığa rağmen istikrar kazandığı vurgulandı.

Bakanlığın açıklamasında, tedarik darboğazlarında gevşeme görüldüğüne işaret edilerek, şirketlerin dolu sipariş defterleri göz önüne alındığında bunun gelecek aylarda sanayide dinamik bir büyümeye neden olabileceği belirtildi.

ALMAN SANAYİSİNDE HAMMADDE SIKINTISI

VP Bank Başekonomisti Thomas Gitzel de konuya ilişkin değerlendirmesinde, sipariş defterlerinin doluluğu göz önünde bulundurulduğunda, Alman sanayisinin sürdürülebilir olarak daha iyi hammadde tedarikine ihtiyacı olduğunu belirtti. Gitzel, “Böylece sanayi üretimi nihayet gerçekte yapması gereken şeyi yapabilir, yani güçlü bir şekilde büyüyebilir” dedi.

Bu arada, Almanya ekonomisi, 2021’in son çeyreğinde koronavirüs varyantları Delta ve Omicron’un ülkede ekonomik faaliyetleri ve özel tüketimi önemli ölçüde yavaşlatması nedeniyle bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,7 küçülmüştü.

Öte yandan, Almanya’da yeni hükümet, 26 Ocak’ta, bu yıl için daha önce yüzde 4,1 olarak açıklanan resmi büyüme beklentisini Covid-19’un Omicron varyantının oluşturduğu sıkıntılardan dolayı aşağı yönlü revize ederek yüzde 3,6’ya çekmişti.

YENİ POSTA – WİESBADEN

FOTO: AA