Danimarka, ABD askerlerinin konuşlandırılmasının önünü açıyor

Danimarka, ABD askerlerinin konuşlandırılmasının önünü açıyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 13.02.2022
Düzenleme: 13.02.2022 11:11
12
A+
A-

NATO ülkesi Danimarka’ya ileride ABD askerleri de konuşlandırılabilir.

 

Başbakan Mette Frederiksen bu sıralar Washington ile yeni bir savunma işbirliği anlaşması üzerinde müzakerelerde bulunuyor. Yorumcuların tamamı bu konuda kayıtsız şartsız olumlu görüşe sahip değil.

 

BERLİNGSKE (Danimarka)  

YENİ TEHDİTLERE YENİ GÜÇLE YANIT VERMELİ

Özellikle Ukrayna krizi bakımından planları memnuniyetle karşılıyor Berlingske: 

“Dış tehditleri savuşturma olanaklarımızın artık çağa uygun olmadığı, ordumuzun ve en başta da askeri teçhizatların bir hayli yetersiz kaldığı bize acımasızca hatırlatıldı. Soğuk Savaş sonrasında Avrupa -ve dolayısıyla Danimarka- bağımsız ülkelere karşı saldırganlıkların tekrar yükselişe geçtiği yeni bir döneme girdi. Buna karşı verilecek yanıt zayıflık değil, güç göstermek olmalı. ABD ile yapılacak anlaşma bunun önünü açmaya katkı sağlayabilir.”

 

POLİTİKEN (Danimarka)  

ÖNCE MUTABIK KALINAMAYAN KONULARI TARTIŞIN

Böylesi bir anlaşma imzaya hazır hale gelmeden önce temel soruların açıklığa kavuşturulması gerektiği konusunda uyarıyor Pollitiken: 

“ABD ile yakın müttefik olmanın Danimarka’nın çıkarına olduğuna şüphe yok. … Fakat planlanan savunma anlaşmasına ilişkin şimdiye kadar yapılmış açıklamalar, en hafif tabirle soruları yanıtsız bırakıyor. Örneğin Danimarka’nın nükleer politikası için geçerli bu: Nükleer silahların gelen gemilerde mi yoksa uçaklarda mı depolanacağı konusunda ABD’nin sessizlik ilkesini bozması pek mümkün gözükmüyor. Peki Danimarka böyle bir durumda nasıl davranacak? Ukrayna krizinin tam ortasında bu zamanlama doğru muydu? … Ancak en büyük sorun, ABD’nin gelecekteki Danimarka tarafından desteklenmeyen muhtemel askeri eylemleri. … Trump ya da başka bir popülist iktidara gelirse ne olacak?”

 

DENİK (Çek Cumhuriyeti)  

SLOVAKLAR ABD İLE YAPILAN ANLAŞMADA HEMFİKİR DEĞİL

Danimarka’nın yanı sıra Slovakya da bu hafta ABD ile askeri bir sözleşme imzaladı. Ancak Deník’e göre, parlamentodaki tartışmalar ülkenin bu meselede ne denli bölünmüş olduğunu gösteriyor: 

“Özellikle iki eski Başbakan Robert Fico ve Peter Pellegrini’nin tutumu düşündürücüydü. Her zaman ABD yanlısı olmasalar da en yüksek makamlarında bulunurken Avrupalı gibi davranıyorlardı. ABD ile yapılan anlaşma hakkında konuşma üslupları bu tutumdan çok uzaktı. … Hele Pellegrini’nin partisinin yaptığı skandal açıklamalar, tehdide varan nitelikteydi. Slovakya’da yapılacak olan bir sonraki seçimde ülkenin Batı’da mı kalacağı yoksa yüzünü Doğu’ya mı çevireceği konusunda yeniden karar verilebileceği tehdidi.”

 

YENİ POSTA – BERLİN

Kaynak: https://www.eurotopics.net/tr/276152/danimarka-abd-askerlerinin-konuslandirilmasinin-oenuenue-aciyor?pk_campaign=et2022-02-11-tr&pk_kwd=276152

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.