DAX bir “tsunami”ye dönüşebilir mi?  Alman Borsası’nda rekor üzerine rekor

Alman devlerinin üst üste çok kârlı bir dönemden geçtikleri üzerine haberler, borsalara da yansıyor. DAX Endeksi’ndeki sıçrama hisse senedi sahiplerini sevindirirken, birçok iktisatçıyı korkutuyor.

Uluslararası Frankfurt Borsası’nda DAX Endeksi’nin hafta sonuna yeni bir rekorla gireceğinin anlaşılması, “felaket tellalı” olmakla suçlanan bazı iktisatçıları daha da tedirgin ederken, Daimler başta olmak üzere çok sayıda dev şirketin ortaklarına yüksek getiri sağlamayı sürdürdüğü gözlendi.

Frankfurt’ta, haftanın son işlem gününe DAX Endeksi yine yükselerek girdi ve cumayı 15 bin 334 puanla açtı. Brexit sonrasında Londra’nın çekilmeye başlamasıyla Avrupa ekonomisinin finansal kalbi göüyle bakılan DAX, geçen hafta bir ara tüm zamanların en yüksek hisse senedi fiyatlarına ulaşmıştı.

Son günlerde özellikle Stuttgart merkezli dünya devi Daimler’in yılın ilk çeyreğinde çok yüksek “operatif kazanç” bildirmesi üzerine, endeks yükselmesini sürdürdü. Daimler hisselerinin yüzde 2’lik bir değer artışı sağladığına, bu Alman şirketinin özellikle Çin pazarında bir “kâr patlaması” yaşadığına dikkat çekildi. Bu gelişmenin “DAX’ı kanatlandırdığı” kaydedildi.

Bu arada en büyük 60 şirketin piyasa kapitalizasyonu açısından kurgulanan ve DAX’ın bir parçası olarak görülen MDAX Endeksi de 33 bin 221 puanla tarihsel bir rekor daha kırdı. Uzmanlar bunun New York Borsası’ndaki Dow Jones Endeksi’nin perşembe günü 34 bin puanı aşan rekoruyla paralel bir gelişme olduğuna dikkat çektiler.

Borsalardaki üst üste “rekorlar”, bu arada Avrupa para ve sermaye piyasalarının nakite boğulması, birçok Avrupalı finan uzmanı ve iktisatçıyı “Böyle bir gelişme zaman içinde tsunamiye dönüşebilir” yorumları yapmasına yol açıyor.

YENİ POSTA – FRANKFURT

FOTO: A.A.