Deliliğe Övgü ve “ARESMUS”!

Avrupa’daki yüksek öğretim kurumlarını birbirleri ile işbirliği yapmaya teşvik eden Avrupa Birliği programı, Erasmus programıdır. İsmini, değişik Avrupa ülkelerinde hem öğrenci, hem akademisyen olarak bulunmuş olan Desiderius Erasmus’tan alır Erasmus programı.

Aydınlanma olarak da bildiğimiz Rönesans’ın en önemli temsilcilerinden ve hümanizmin belki de en önde gelen ismi Erasmus. Hollanda’nın Rotterdam kentinde 1466 tarihinde doğan Desiderius Erasmus, liseden sonra Augustin Tarikatı’na girerek rahip olmuş. Felsefeci ve klasik edebiyat araştırmacısı olan Erasmus aynı zamanda hümanist bir bilgin, gezgin ve ilahiyatçıdır.

Erasmus’un en önemli eseri ise “Deliliğe Övgü”dür. Erasmus bu kitabında, dönemin entelektüellerini, öğretmenleri, papazları, ilahiyatçıları, filozofları, tüccarları, avukatları, hükümdarları, azizleri ve kendini zeki sayan herkesi alaycı bir dille eleştirir.

Ve 500 yıl sonra kendini zeki sayan bazı hükümranlar Erasmus programını kullanarak, devlet eliyle insan kaçakçılığına soyundu.

Detaylarına girmeyeceğim ama Malatya’da patlak veren skandalın, farklı il ve ilçe belediyelerinde de olduğu ortaya çıktı. Belediyeler eliyle “insan kaçakçılığı” iddiası günlerdir konuşuluyor Türkiye’de.

Hem de Hıristiyan bir rahip adına kurulmuş yardım fonu parasıyla “organize işler”e kalkışıyor bazı belediyelerdeki Müslüman kardeşler.

Bir kez daha anladık. Demek ki gerçekten “paranın dini imanı yok”muş…

Üstelik, kullandıkları fon ile o kadar yakından ilgileniyorlar ki, ismini bile söyleyemiyor belediye başkanı. Erasmus yerine “Aresmus” diyor.

Biz, “söz konusu vatansa gerisi teferruattır” diye büyüdük.

Bunlar, “söz konusu paraysa gerisi teferruattır” diyorlar.

GRİ PASAPORT KARARDI

Yurtdışında yaşayan ve çokça seyahat eden bir gazeteci olarak “pasaportun değeri”ni en iyi bilenlerden biriyim. Gümrüklerde elinizdeki pasaportun değeri karşılığında “değer” görürsünüz.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) verilerine dayanarak hazırlanan Henley Pasaport Endeksi dünyanın en değerli pasaport sıralamasını her yıl açıklar.

Henley Endeksi’nin 2021 yılı sıralamasına göre dünyanın en değerli pasaportu Japon pasaportu. Japon pasaportu ile 191 ülkeye vizesi seyahat edebiliyorsunuz. Almanya’nın pasaportu (189 ülke) 3. sırada. Belçika, 185 ülkeye vizesiz seyahat ile 7. sırada. Türkiye ise geçen yıl iki basamak gerileyerek 53. sırada yer alıyor.

Dünyanın en değerli 53. pasaportu olan Türkiye’nin “hizmet pasaportu” gri pasaport kaçakçılığın aracı oldu.

Almanya İçişleri Bakanlığı, Türkiye’den gelen gri pasaportluları takibe aldı.

ÇOCUK SAFLIĞI

Sosyal medyada çok paylaşılan gönderilerden birinde, bir baba çocuğuna sorar: “Senin okulunda Türk, Arap, Afrikalılar var mı?” Çocuk, çocuk saflığıyla cevap verir: “Hayır, benim sınıfımda sadece çocuklar var.”

Geçenlerde karşılaştığım bir videoda ise muhabir bir çocuğa soruyor: “Oruç tutuyor musun?” Bir başka çocuk ama aynı saflıkla, aynı temizlikle cevap veriyor: “Ben Fenerbahçe’yi tutuyorum…”

Ben de Galatasaray’ı.

Her şeyden vazgeçtim ama, bari çocuklarımızın o temiz yüreklerine dokunmasalar.

Pasaportlar gibi karartmasalar…

FİKRET AYDEMİR – BRÜKSEL