Dergide yaşamı tanıtıldı: Marangozluktan parti yöneticiliğine

Nürnberg Kültür ve Sanat Akademisi ile Nürnberg Tanıtım Ofisinin birilikte çıkardığı “Rollator” adlı dergide, Artvinli 71 yaşındaki Abdurrahman Gümrükçü’nün ilginç yaşam öyküsüne yer verildi.

Nürnberg ve çevresindeki kurum kuruluşlara gönderilen, önemli noktalarda 4,50 avroya satılan  Rollator dergisinde, 51 yıldır Almanya’da yaşayan Abdurrahman Gümrükçü’nün yaşamından örnekler verildi. Dergi, Gümrükçü’nün birinci kuşağın sevilen Türkleri arasında yer aldığını belirterek kısa zamanda yaptığı başarılı çalışmalar sonucu çeşitli ödüllere layık görüldüğünü, zorda kalan insanlara yaptığı yardımlar nedeniyle SPD’nin Nürnberg Nordostbahnhof Bölge Başkanı seçildiğini belirtti.

Abdurrahman Gümrükçü

ARTVİN’DEN NÜRNBERG’E UZANAN HAYAT HİKAYESİ

70 üyeden oluşan oluşan “Nürnberg İhtiyarlar Meclisinin” 5 yıldır üyesi olup bu heyetin Sağlık ve Kültür Kollarında görev yapan Abdurrahman Gümrükçü, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

“Nürnberg Kütür ve Sanat Akademisi’yle birlikte Nürnberg Tanıtım Ofisi tarafından çıkarılan  Rollator isimli dergide yaşam hikayeme yer verilmesine ailece sevindik. Rollator isimli derginin yayın yönetmeni başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Memleketim Artvin’deki sanat okulunun marangozluk bölümünü 1969 senesinde başarıyla bitirdim. 1970 senesinde mesleğim gereği Almanya’nın Freystadt Opf. kasabasına gelerek marangoz olarak çalışmalara başladım. İlk olarak geldiğim kasabadan ayrılarak Cadolzburg nahiyesindeki marangoz fabrikasında 38 yıl çalıştım. Nürnberg Sanatkârlar Derneğinin ustalık belgesi almak için 2 sene kursa katıldım. Cadolzburg’daki firmada hazırladığım ağaç dolap sayesinde ilk ödülümü 1993 senesinde kısa adı Ticaret ve Sanayi Odasından aldım. Ustalık belgesini aldıktan sonra çalıştığım işyerinin sahibi tarafından firmanın işletme müdürlüğüne atandım.”

BULUNDUĞUMUZ ÜLKENİN DİLİNİ ÖĞRENELİM

Almanca öğrenmenin ve ehliyet almanın faydasını kavradıktan sonra, kısa zamanda Almanca öğrendiğini ve ehliyet aldığını da belirten Gümrükçü “Yaşadığımız ülkede karşılaştığımız sorunların çözümü ve yaptığımız işlerde başarılı olmamız için, anadilimizi ve kütürümüzü, geleneklerimizi, göreneklerimizi unutmadan bulunduğumuz ülkenin dilini öğrenmeliyiz” dedi.

Türk-Alman dostluğunu güçlendirmek ve farklı ülke toplumlarının kaynaşmasını dayanışmasını sağlamak için uluslararası folklor yarışmaları düzenlediklerini de belirten Gümrükçü, “İnsanları birbirinden uzaklaştıran koronavirüsün kısa zamanda yok olmasını arzu ediyorum” dedi.

Yakın zamanda SPD’nin yapacacağı genel kurulda partinin 60 yaş üzeri grubunu temsilen şehir yönetimin “60 artı” grubu olarak bilinen ve şehir idaresinde sözü geçen yaşlılar grubuna aday gösterildiğini belirten Gümrükçü, vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü ve meslek sahibi gençlerimizin çoğalması için gereken neyse yapılması için çaba sarfedeceğini sözlerine ekledi. Gümrükçü, Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz’i de makamında ziyaret ederek, kendisinin yaşam öyküsünü içeren Rollator dergisini hediye etti.

BAŞKONSOLOSTAN TEBRİK

Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz de, Başkonsolosluğumuz bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın çoğunun Abdrurahman Gümrükçü’yü doğrudan veya isminden tanıdığını belirtti. Nürnberg Kültür ve Sanat Akademisi ile Nürnberg Tanıtım Ofisinin birlikte yayınladığı Rollator dergisinde, Alman ekonomisine ve uyuma katkı sunmuş birinci kuşak insanımız Abdurrahman Gümrükçü’nün yaşam hikayesine yer vermesi sevindirici olduğunu belirten Deniz, “Türk-Alman dostluğunun pekişmesi açısından farklı mesleklerde iş yapan vatandaşlarımızın, Alman toplumu tarafından tanınması, gençlerimize örnek teşkil etmesi açısından önemlidir” diye konuştu.

İLHAN BABA-NÜRNBERG