Dev market zincirinde siyahi dansçıya ırkçı hakaret ve saldırı: “Zenci” diye bağırıp, kutu fırlattılar

Almanya’nın dev marketler zinciri Aldi’nin Berlin şubesinde siyah dansçı Prince Ofori Keyere’ye orta yaşlı bir Alman müşteri ırkçı hakaretler savurdu, diğer müşteriler de bağırıp, çağırıp, karton kutu fırlattı.

Aldi’nin Berlin’deki Neukölln şube müdürü saldırganları değil, siyahi müşteriyi marketten attı. Diğer müşteriler ise müdahale edeceklerine seyretmekle yetindi. Ülkenin başkentinde perşembe günü gerçekleşen olay esnasında saldırıya uğrayan ünlü dansçı olanları cep telefonuna kaydetti ve İnstagram hesabından yayınladı.

Bir anda yayılan ve dört milyondan fazla tıklanan videoya göre her şey şöyle başladı:

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

ALMAN MÜŞTERİNİN “ZENCİ ÖPÜCÜĞÜ” ISRARI

Türkiye’de “Çokomel” olarak bilinen Almanya’da ise bir dönem “Mohrenkopf” (Zenci Kafası) veya  “Negerküsse”(Zenci Öpücüğü)  adıyla satılan ancak daha sonra ırkçı söylem içerdiği  için adı değiştirilerek “Schokoküsse” olarak satışa sunulan şekerlemeye bir müşteri ısrarla “Zenci Öpücüğü” deyince Prince Ofori Keyere,  bunun ırkçı bir ifade olduğunu ve bu nedenle söz konusu terimi kullanmaması için uyardı. Ancak orta yaşlı Alman müşteri  kamerayı kapatmasını istedi ve ısrarla “Zenci Öpücüğü” demeye devam etti.

HERKES GÖZ YUMDU

Bunun üzerine Prince Ofori Keyere  “Burada, Aldi’de ırkçılık yapılıyor. Kimse sesini çıkarmıyor. Herkes olanlara göz yumuyor. Olanları herkese anlatacağım” diye isyan etti. Tartışmaları izleyen diğer müşteriler ise siyah dansçıya karton kutu fırlattı.

SALDIRGANLARI DEĞİL SİYAH MÜŞTERİYİ ATTILAR

Olaya müdahale eden Aldi Berlin Neukölln şube müdürü ırkçı söylemde ısrar edenleri ve kutu fırlatanları değil de ırkçılığa uğrayan müşteriyi dışarıya attı.

Prince Ofori Keyere şube müdürüne “Neden ‘zenci’ dememesi için müşterinizi uyarmadınız?” diye sorunca bu kez de şube müdürü ırkçı söylemlere “Yasak mı var? Zenci Öpücüğü dememizin yasak olduğu bir yerde mi yazıyor?” sözleriyle destek verdi.

Sosyal medya platformlarından Aldi  Nord Neukölln’e yaşanan ’olayla ilgili kınama yağdı.

ALDİ NORD’DAN AÇIKLAMA

Aldi Nord ise olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

”Meslektaşlarımızın kültürel çeşitliliğine  değer verdiğimiz gibi müşterilerimizin de kültürel çeşitliliğine değer veriyoruz. Birbimizle dayanışmanın çok önemli olduğu şu günlerde özellikle ırkçılık kültürel çeşitliliği yok ediyor, sosyal yaşantımızı zehirliyor. Bütün müşterilerimizin şubelerimizde kendilerini rahat ve arzu edilir hissetmesi bizim için büyük önem taşıyor. Şu anda olayı inceliyoruz. Gelişmeleri daha sonra bildireceğiz.”

Adı geçen şubenin açıklamasında özür dilenmemesi ve olaya karışan elemanları hakkında işlem yapılacağına dair  bilgi vermemesi dikkat çekti.

Dev Aldi Grubu, dünyanın en büyük 10 perakende ticaret şirketler grubu arasında yer alıyor.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: mik-family.com /  © Instagram/prince.m.i.k