Dijital Covid Sertifikası: Almanya’da hafta başından itibaren uygulamaya girecek

Dijital Covid Sertifikası: Almanya’da hafta başından itibaren uygulamaya girecek
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı yaptıranlar için geliştirilen Dijital Covid Sertifikası’nın (CovPass) 14 Haziran pazartesi gününden itibaren kullanılabileceği bildirildi.

Federal Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Berlin’de Dijital Covid Sertifikası’nın tanıtımında yaptığı açıklamada, aşı merkezleri, eczacılar ve doktorların çift doz aşı olanlarla ilgili bilgilerin dijital olarak sertifikalandırılacağını bildirdi.

Dijital Covid Sertifikası’na sahip olanların akıllı telefonlarına yükledikleri CovPass uygulamasıyla aşı olduklarını kanıtlayabileceklerini vurgulayan Spahn, sertifikada ilgili kişinin adı, soyadı, doğum tarihi, hangi firmanın aşısını olduğunun yanı sıra Covid-19’a yakalanıp yakalanmadığı bilgisinin de yer alacağını kaydetti.

Şu ana kadar aşı olanlar ise doktorlara ve eczacılara başvurarak, aşı karnesindeki verilerinin doğru olup olmadığını kontrol ettirdikten sonra aşı kanıtı olarak kullanılan ve uygulamalarda saklanabilen bir QR kodu alacak ve bu kod uygulamaya kaydedilecek.

Dijital Covid Sertifikası’na şu an için sadece Avrupa İlaç Ajansı’nın onay verdiği aşılar kaydedilebilecek.

AB halihazırda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson-Johnson firmaları tarafından üretilen aşıları onaylıyor.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: A.A.