DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen: Ramazan boyunca sanal etkinliklere devam

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Kazım Türkmen Ramazan boyunca pandemi nedeniyle irşat programlarının online devam edeceğini bildirdi. Türkmen, teravih namazlarının da sekiz rekat kılınacağını kaydetti.

Ramazana girerken 12 Nisan 2021 pazartesi günü ilk teravih namazı kılınacak, aynı gece sahur sofraları hazırlanacak ve 13 Nisan 2021 salı gününden itibaren bir aylık süreç başlayacak. Ramazan dolayısıyla bir basın açıklaması yapan DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen bu yıl da bir ay boyunca çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini ancak salgın nedeniyle sanal ağırlıklı programlara yer vereceklerini bildirdi.

Başkan Türkmen’in Ramazan dolayısıyla paylaştığı mesajda özetle şöyle denildi:

TERAVİH NAMAZI SEKİZ REKAT

“DİTİB Genel Merkez ve bağlı derneklerimiz olarak, her Ramazan ayında olduğu gibi bu sene de, bu mübarek ayı çeşitli etkinliklerle değerlendireceğiz. Ramazan boyunca pandemi nedeniyle Teravih namazları 8 rekat olarak kılınacak, irşat programları online olarak devam edecek, mukabeleler okunmaya devam edecektir. Belki yüz yüze değil ama online olarak kadınlarımıza ve gençlerimize yönelik programlarımız da ramazan boyunca yapılacaktır.

FİTRE MİKTARI 10 AVRO

Bu yıl fitre miktarı 10 avro olarak belirlenmiştir. DİTİB olarak, bu yıl da hayırseverlerin fitre ve zekâtlarına inşallah talip olacağız. Fitre ve zekat bağışlarıyla bir yandan başta Türkiye olmak üzere dünyanın dört bir köşesindeki ihtiyaç sahibi mazlum ve mağdur kardeşlerimize yardımcı olacak, diğer yandan geleceğimizi emanet edeceğimiz öğrencilerimizin yetişmesine maddi ve manevi katkı sağlamaya devam edeceğiz. Almanya’da yaşayan Müslümanlar olmak üzere bütün İslam âleminin birlik beraberliğine ve yeryüzünde iyiliğin hâkim kılınmasına vesile olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum.”

YENİ POSTA – KÖLN