Doğalgaz kesintileri: Avrupa için dayanıklılık testi

Doğalgaz kesintileri: Avrupa için dayanıklılık testi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 29.04.2022
Düzenleme: 29.04.2022 11:55
15
A+
A-

Gazprom’un Polonya ve Bulgaristan’a doğalgaz tedarikini durdurmasının ardından Rusya, Moskova’nın talep ettiği ödeme modeline karşı çıkmaları halinde diğer ülkelerin de doğalgazını keseceğini bildirdi.

 

Öte yandan AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, doğrudan rubleyle ödeme yapan şirketlerin, AB yaptırımlarını ihlal ettikleri için bunun sonucuna hazırlıklı olması gerektiğini açıkça ifade etti. Avrupa basını AB’nin kararlılığı konusunda endişeli.

SME (Slovakya)

PUTİN AB’NİN BİRLİĞİNİ BALTALAMAK İSTİYOR

Sme, Putin’in bir kez daha ‘böl ve yönet’ yöntemine başvurduğunun altını çiziyor:

“Doğalgaz için ödeme koşulları bütün Avrupalı müşteriler için farklı. Bu da Kremlin’in, münferit ülkeler ve doğalgaz şirketleriyle, geçerli sözleşmelerle çelişen ve mevcut yaptırım mekanizmasını zayıflatarak rubleyle ödeme koşullarının hayata geçirilmesini amaçlayan ‘oyununu’ oynamasına olanak tanıyor. Aynı zamanda, Putin rejimi için AB ülkelerinin birliğini baltalamak ve aralarında karşılıklı güvensizlik iklimi yaratmak için çok uygun bir siyasi enstrüman da sağlıyor.”

LA REPUBBLICA (İtalya)

AŞİL TOPUĞU KORUNMALI

Avrupa’nın birliğini korumanın tam da şimdi ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor La Repubblica:

“Şimdiye kadar isimlerini açıklamamayı tercih eden bazı Avrupalı şirketlerin, düzenlemeleri ihlal ederek rubleyle ödeme yaptığını öğrenmiş olmak endişe verici. Avrupa’nın yekvücut tepkisinden farklı yollara sapılması, Putin’e umut ışığı olur. Birlik, Avrupa’nın vereceği diğer tepkiler için de önemli bir zemin oluşturuyor: Doğalgaz fiyatlarına bir üst sınır getirilmesi, artan enerji maliyetlerinden en çok etkilenecek ülkeleri desteklemek için ortak bir fon oluşturulması ve Rusya’nın petrol ihracatının dondurulması. Şimdiye kadar Almanya bu tedbirlerin önündeki en büyük engeldi, ancak Berlin’deki atmosfer değişiyor.”

GAZETA WYBORCZA (Polonya)

BORU HATTININ HER İKİ TARAFI DA BAĞIMLI

Gazeta Wyborcza, Gazprom’un Avrupa pazarına olan bağımlılığına ışık tutuyor:

“Putin, doğalgaz savaşında kendini neden Polonya ve Bulgaristan’la sınırlasın ki? Bütün Avrupa’ya giden doğalgazın vanasını da dilediği an kapatabilir. Son yıllarda Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacının yaklaşık üçte birini karşılayan Rus doğalgazı olmasa, AB’nin büyük zorluk yaşayacağına hiç şüphe yok. … Peki Gazprom, AB’ye gerçekleştirdiği doğalgaz ihracatından gelen para olmadan işine ne kadar devam edebilir? Şirket halihazırda hammaddesinin yaklaşık üçte birini Avrupa’ya satıyor. Ancak bu ihracat, Rus şirketinin gelirinin dörtte üçünü oluşturuyor. Gazprom gelirinin yüzde 75’ini bir gecede kaybederse, ertesi gün iflasını ilan etmek zorunda kalmaz mı?”

DEUTSCHLANDFUNK (Almanya)

NÜKLEER SİLAHLARIN VE DOĞALGAZI KESMENİN BENZERLİĞİ

Deutschlandfunk Varşova muhabiri Jan Pallokat’a göre, yapılan uyarı atışının hedefi ne Polonya ne de Bulgaristan:

“Korkunç enerji politikaları yüzünden Putin’in doğalgaz silahından en çok korkmak durumunda olan ülkelerin vurulması amaçlanıyor: Macaristan’ın, Avusturya’nın ve hepsinden önce de Almanya’nın. Bir bakıma nükleere benzeyen bir silah bu, çünkü sıradan bir bombanın aksine sadece adı geçen ülkelerde değil, aynı zamanda Rusya’nın kendisinde de ekonomik tahribata neden olacaktır. Sürekli kullanmakla tehdit edilen ama asla kullanılmayan bir silah. Putin’in hesap vermek zorunda olduğu demokratik bir kamuoyu yok ve bu nedenle her iki korku kumarında da öngörülemez olma avantajına sahip. Peki ya bunu yapıp da doğalgaz vanasını kapatırsa? İşte bu sorunun yanıtı bir hayli belirsiz. Elindeki koz bu.”

DNEVNİK (Bulgaristan)

BULGARİSTAN İÇİN İYİ BİR FIRSAT

Dnevnik, Bulgaristan’ın uzun zaman önce yapması gerekeni şimdi yapmak durumunda kalmasını memnuniyetle karşılıyor:

“Maalesef yalnızca Bulgaristan değil, bütün Avrupa uzun süredir Gazprom tarafından kandırılıyor, şantaja uğruyor ve satın alınıyor. Geriye dönüp baktığımızda, Gazprom tarafından alınan her kararın arkasında kurum mantığı, siyaset, mafya baskısı ve Rusya’daki hayli yozlaşmış uygulamalardan müteşekkil bir kokteyl olduğunu görüyoruz. … Öncesinde her şeyin yolunda gideceğine körü körüne inanmış olsak da şimdi gözlerimiz açıldı. Hükümetler, Rusya’dan gerçekleştirdikleri doğalgaz ve diğer enerji ürünleri ithalatını sonlandırmak yönünde hiçbir adım atmadı. Bizim uzun zaman önce yapmamız gerekeni şimdi Rusya yapıyor. Ve bu bir fırsat.”

SEGA (Bulgaristan)

EVET EFENDİMCİLİK YAPMAK FAYDA GETİRMEZ

Sega, Bulgaristan’ın artık asla boyun eğmemesi gerektiğini söylüyor:

“Kimi politikacılar hâlâ Bulgaristan’ın, sorununu boyun eğip rubleyle ödeme yapmayı kabul ederek çözebileceği yanılsaması içinde. Peki Kremlin’in yarın yeni şartlar uydurmayacağını ve Putin’in nefret ettiği Ukrayna’yı destekleme cüretini gösteren dost olmayan ülkeleri cezalandırmak için yeni bir bahane bulmayacağını kim garanti edebilir ki? … Böyle bir durumda, ülkemizdeki birçok politikacının inandığı ‘eğilmiş boynu kılıç kesmez’ sözü geçerli olmaz. Aksine: Boynunu eğen, en kolay kurban olur.”

POLITYKA (Polonya)

HAZIRLIĞIMIZ İYİ

Polityka’nın yorumu şöyle:

“27 Nisan Çarşamba günü itibarıyla Yamal sözleşmesi kapsamında Rusya’dan Polonya’ya gerçekleştirilen doğalgaz akışı durdurulacak. Bu uzun süreli sözleşme zaten yıl sonunda sona erecekti. Ruslar bu süreci biraz hızlandırmış oldu. Bu yüzden de hükümet temsilcileri, doğalgaz vanasının kapatılmasının bizim için büyük bir sorun teşkil etmeyeceğini söylüyor. … Seçeneklerimiz arttı, neredeyse eksiksiz bir doğalgaz altyapımız olduğu söylenebilir, Litvanya, Slovakya, Çekya ve Almanya gibi başka ülkelerden de doğalgaz ithal edebiliriz. Halihazırda ABD ve Katar’dan LNG ithal ediyoruz ve kısa süre içinde Norveç’ten uzanan Baltık Boru Hattı da bitmiş olacak. Putin bizi korkutmaya çalışabilir. Ama yanıtımız tek kelime: Korkmuyoruz.”

NÉPSZAVA (Macaristan)

RUSYA’YLA DOSTLUĞUNUN MACARİSTAN’A BİR FAYDASI OLMAZ

Népszava, doğalgaz veya petrol arzının durdurulmasının diğer tüm ülkeler gibi Macaristan’ı da etkileyeceğini vurguluyor:

“Kamuoyunda şu ana kadar tartışılan senaryolarda, arzın yalnızca ‘varış tarafında’ durdurulduğu, yani uygulanan ambargonun bir sonucu olduğu değerlendirmesi yapıldı. … Ancak bir boru hattı aracılığıyla arz edildiklerinde doğalgaz moleküllerine adres tarif etmek mümkün değildir. Hat kapatılırsa, Rusya’yla teorik açıdan kusursuz bir anlaşmayı boşuna yapmış oluruz. Çünkü ceza olarak, diğer ülkelerle aynı dostluk mükâfatını alırız: yani hiçbir şey.”

YENİ POSTA – BRÜKSEL

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/280547/dogalgaz-kesintileri-avrupa-icin-dayaniklilik-testi-mi?pk_campaign=et2022-04-28-tr&pk_kwd=280547

 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.