DTİ’den göçün 60’ıncı yılı etkinlikleri: Vefa ve saygı duruşu

Alman-Türk İş ve Eğitim Enstitüsü (DTI) ve  Suntat Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan Türk işgücü göçünün 60’ıncı yılı dolayısıyla özellikle de ilk kuşağa saygı duruşunda bulunmak ve teşekkür için bir dizi etkinliğe start verdiklerini bildirdi.

DTI’nin düzenledği, tiyatrodan spora,  belgeselden ekonomi günlerine, eğitim buluşmalarından konferanslara dek çok sayıda etkinliğin yer aldığı program başladı. Program 18 Kasım 2021’de sona erecek. 

Rhein-Neckar Türk İşverenler Derneği‘nin de (TİD) Onursal Başkanı olan Avrupa’nın Türk gıda devi Suntat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan, Gazette Aktuell haber portalına göre konuya ilişkin  şu açıklamalarda bulundu:

“HER ZAMAN İNSANIMIZIN YANINDA OLDUK”

“Biz Suntat olarak ta baştan beri hiçbir zaman sadece ticari düşünmedik. Gerek ülkemiz gerek de Almanya’da yaşayan ve burayı vatan yapmış insanımızın  her zaman sosyal, eğitim spor alanlarında yanında olduk. Göç hikayesinde uyum, hoşgörü ve dostluk için her iki tarafla el ele verdik. Şimdi de Türk işgücü göçünün 60. yılı dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenliyoruz. Bu programla DTİ olarak göç hikayesini başlatan birinci kuşağa saygı duruşunda bulunuyoruz diyebiliriz. Ne yazık ki birinci neslin bir çoğunu kaybettik. Bir kısmı da Türkiye’ye döndü. Almanya’da ilk kuşaktan çok az insanımız kaldı. DTİ olarak ise iş ve eğitim alanında yeni nesile destek veren faaliyetler içerisindeyiz. Baştan bu yana birçok etkinliklerimiz oldu.

TİYATRODAN SPORA, EKONOMİDEN EĞİTİME

‘Bir gün ayır, sen de bir şey yap’ kampanyası eyalet başbakanının himayesinde olan bir derneğin ve onun Mannheim şubesiyiz. Aynı zamanda Nationaltheater tiyatrosu ile de partneriz, birlikteyiz. Bu etkinlikler çerçevesinde tiyatroda 60’ıncı yıla özel  bir oyun sergilenecek.

Öte yandan liselerle de partneriz. Bu kapsamda Türkiye’deki partner liselerle birlikte faaliyet gösteriyoruz. Gençler sanal ortamdaki buluşmalarda  Türkiye’de ve Almanya’da yabancı olmanın farklarını konuşuyorlar.

Türk işverenler ve Türk Alman İş ve Eğitim Enstitüsü DTİ ve Rhein Neckar Sanayi ve Ticaret Odası İHK  ile bu yıl 8’inci Türk Alman Ekonomi Günleri’ni düzenliyoruz. Bu etkinlikte de 60’ıncı yıl dolayısıyla Türk işçilerinin başarı hikâyelerini işliyoruz. Mannheim’daki müzede ise Suntat olarak 100 metrekare alana kurulu standımız yaklaşık 8 ay kalacak. Bu alanda şirketimizin kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği çalışmaları, etkinlikleri sergileyeceğiz. Bu etklnlikte de Türk işçilerinin ticari, sosyal ve eğitim alanlarındaki başarıları ve Almanya’ya katkıları aktarılacak. Buna en güzel örnek ise Uğur Şahin ve Özlem Türeci.

Öte yandan 60’ıncı yılda da yabancı düşmanlığı körükleniyor. Son dönemde ülkeye gelen mülteciler nedeniyle rahatsızlıklar arttı. Biz de hoşgörü ve dostluk mesajları vermek amacıyla SV Waldorf Mannheim ve Mannheim Türkspor’un katılacağı ‘Irkçılığa karşı bir gol da sen at’ adı altında bir dostluk karşılaşması düzenliyoruz. Etkinlikler arasında bir de 45 dakikalık bir belgesel yer alıyor. Almanya’daki Türk işçilerin göç hikayesini anlatan bir hatıra belgeseli olacak. Bu zengin programa destek veren herkese buradan çok teşekkür ediyorum.”

YENİ POSTA – MANNHEİM