Dünyada bir ilk: Almanya Alevi inancını resmen tanıdı

Aleviler açısından dünyada bir ilk yaşandı. Almanya’da yaşayan yüzbinlerce Alevi’yi ilgilendiren çok önemli bir karar alındı. Buna göre Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) kamu tüzel kişiliği statüsü kazandı.

Alevilerin bir devletten alabileceği en değerli ve en üst hakka Almanya’daki Alevi toplumu kavuştu. Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyalet parlamentosunun kararı ile Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) kamu tüzel kişiliği statüsü kazandı.

AABF Genel Sekreter Yardımcısı Gülay Kurtyiğit yaptığı açıklamada, bu statü ile Almanya’da Aleviler olarak talep edilen anayasal tüm haklara kavuşmuş olduklarını belirtti.

“AVRUPA’DA HAK MÜCADELESİNE DEVAM”

“Büyük onur duyuyoruz. Bu adımı diğer eyaletlere ve Avrupa çapında da atacağız. Avrupa’daki Aleviler için hak mücadelemize devam. Bu mücadelemizin Türkiye’deki Alevilere de ışık olduğunu biliyoruz” diyen Kurtyiğit’in aktardıklarından satır başları şöyle:

“Tam 30 yıllık mücadelemizin ardından bugün tarihimize yeni bir not düşüyoruz. NRW parlamentosunun onayıyla AABF ‘kamu tüzel kişiliği’ statüsüne kavuştu. Tüm dünyadaki Alevi toplumuna hayırlı olsun.

“ALMAN DEVLETİYLE GÖZ HİZASINDA OLDUK”

Söz konusu statü ile Alman devletiyle göz hizasında olduk, partneri durumuna geldik.  Kiliselerin sahip olduğu tüm anayasal haklara ve yetkilere sahip olduk. Özerkliğimiz ve bağımsızlığımız daha güçlü olacak.

Kamulaştırma yetkimiz olacak. Vergi, harç gibi konuları ilgilendiren ayrıcalıklardan yararlanacağız. Açıklamamızda da belirttiğimiz gibi siyaset kurumları içerisinde de söz hakkımız gibi birçok hak ve yetkiye sahip olacağız.”

“TÜRK-İSLAM SENTEZİNE VERİLEN EN ANLAMLI CEVAP”

Öte yandan NRW parlamentosu önünde AABF Genel Başkanı  Hüseyin Mat ve ekibi bir basın açıklaması ile statüyü kamuoyuna duyurdu. Basın açıklamasında şu ifadeler dikkat çekti:

“Bu kararla inancımız ve değerlerimiz Almanya’da anayasal güvence altına alındı. Ayrıca bu hak talebimizin gerçekleşmesi, yüzyıllardır bizi inkâr eden, asimile etmeye çalışan, ötekileştiren Türk-İslam sentezine verilen en anlamlı cevaptır.

Buradan bir kez daha, başta kurucu üyelerimiz olmak üzere, kurumumuzun bugünlere gelmesinde emek veren, katkı sunan binlerce fedakâr Canlarımıza teşekkür ediyoruz.

Hizmetleri kabul gördü. Onurlandırıldı. Emekleri önünde sevgi ve saygı ile eğiliyoruz.

Almanya’da 160, Avrupa’da 300 Cemevimizin üyesi olduğu Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonumuza, Türkiye Alevi Bektaşi Federasyonumuza ve bileşenlerine de teşekkürlerimizi sunmayı bir borç biliyoruz.

AABF Genel Sekreter Yardımcısı Gülay Kurtyiğit

ONURLU MÜCADELE

Bu başarı hikâyesinin adı Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’dur, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’dur. Bu kutlu kazanımızı kamuoyuna saygıyla paylaşmaktan onur duyuyoruz.

Bunda yaklaşık 60 yıl önce Almanya’ya göç ettik. Geldiğimiz ilk yıllar ‘Gastarbeiter’ yani misafir işçiydik. Sonra gurbetimiz yeni vatanımız oldu. Bu gerçeklik 30 yıl önce bizi bir araya getirdi ve örgütlendik. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nu kurduk. Kurumlarımız ile birlikte aklımızı, vicdanımızı, gönüllerimizi birleştirerek, ikrar verdik. 30 yıldır çıktığımız yolda haklarımız için onurlu bir mücadele verdik, vermeye devam ediyoruz.

“BİR OLDUK”

30 yıllık hak talepli mücadelemizde önemli kazanımlar elde ettik.

Aleviliği kendine özgü bir inanç olarak kabul ettirdik.

Alevilik Derslerini Alman Devlet Okullarında verilmesini sağladık ve veriyoruz.

Üniversitelerde Alevilik Kürsüleri kurulmasına önayak olduk.

Eyaletlerde Hak Eşitliği Anlaşmalarını imzaladık.

Alevilerin kutsal sembolleri Almanya Federal Parlamentosu inançlar odasında yer bulmasını sağladık.

Almanya Radyo-Televizyon Üst Kurulu üyesi olduk.

Almanya’da cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar düzeyinde kabul gördük, temsil ediliyoruz.

Almanya kültür-sanat dünyasının da bir parçası olduk.

Almanya’nın önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olduk.

Almanya’da bı̇r olduk, dı̇rı̇ olduk, bugünkü tarihi karar ile de ı̇rı̇ olduk.

Hak aşkına, Yol aşkına, Pir aşkına, Halk aşkına, Bozatlı Hızır yardımcımız olsun.”

IŞIN TOYMAZ – DÜSSELDORF