“Düzensiz güç düzenliyor”: G7 ülkelerinden Belarus açıklaması

G7 ülkeleri, “sınırları boyunca düzensiz göç düzenlediği” gerekçesiyle Belarus’u kınadı.

 

İngiltere, ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin dışişleri bakanları ve Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi tarafından Belarus-Polonya sınırındaki gelişmelere ilişkin ortak açıklama yapıldı.

“Belarus rejiminin sınırları boyunca düzensiz göç organize etmesini kınıyoruz” denilen açıklamada, bu duyarsız davranışların insanların hayatlarını riske attığı kaydedildi.

“Düzensiz göçün” hibrit bir taktik olarak kullanıldığı ve bunun hedefi olan Polonya’nın yanı sıra Litvanya ve Letonya ile de dayanışma içinde bulunulduğu belirtilen açıklamada, Belarus yönetimi “daha fazla ölüm ve acının önüne geçmek için saldırgan ve sömürü kampanyasını derhal durdurmaya” çağırıldı.

İnsani yardım sağlamaları için uluslararası kuruluşlara acil ve engelsiz erişim izni verilmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, “Belarus rejiminin” yaptıklarının, dikkatleri uluslararası hukuk, temel özgürlükler ve insan haklarına karşı gerçekleştirdiği eylemlerden başka bir yöne çekme girişimi olduğu öne sürüldü.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA