Erci E. gençlere el veriyor: “Digital Raptives” projesi ile yeni adımlar

Cartel’in efsanevi solisti Erci E. “Digital Raptives” projesi ile geleceğin rap yıldızlarına el veriyor. Zoom üzerinden gerçekleşen tiyatro pedagojisi eğitimi dört ay sürecek.

Türkiye’de Türkçe rap’in kapısını aralayan kült müzik grubu Cartel’in solistlerinden Erci E., Turkuaz e.V.’nın YouTube kanalında yayınlanan “Turkuaz Sohbetler” programında Ruhsar Gümüşdal’ın konuğu oldu.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Sohbette gençlere müjde veren Türkiye’nin gelmiş geçmiş en başarılı rapçilerinden kabul edilen Erci E. “Digitales Raptives” projesine start verdiklerini bildirdi. Bu yolla 14-18 yaş arasındaki Almanca bilen gençlerle birlikte müzikli tiyatro eğitimi sunduklarını kaydeden Erci E. şunları söyledi:

FEDERAL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA BAKANLIĞI HİMAYESİNDE

“Gençlerle birlikte rap şarkısı yazıp söylüyoruz, klip çekeceğiz. Ve tüm bunların hepsi Zoom üzerinden online gerçekleşiyor. Dört ay sürecek bu eğitim Federal Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’nın himayesinde Popüler Müzik Federal Birliği’nin Pop To Go programı çerçevesinde gerçekleşiyor. Aynı zamanda tiyatro pedagogu olarak da çalışıyorum. Sözün kısası ehliyetim var.

Tiyatro pedagojisi gençlerin yeteneklerini, kendilerini keşfetmelerinde ve özgüvenlerinin gelişiminde büyük katkı sağlıyor.”

MÜZİK İÇİN SİYASAL BİLİMLERİ TERKETTİ

Öte yandan programda Ruhsar Gümüşdal’ın sorularını yanıtlayan Erci E. 12 yaşından bu yana müzikle iç içe olduğunu siyasal bilimler öğrencisi iken ise rotayı tamamen müziğe çevirdiğini belirterek “Stüdyoya kayıtlara girdim. Daha sonra Cartel’de yer alan birçok şarkıyı da o dönemde hazırladım” dedi.

“KÜLT GRUBU OLMAK BAŞIMIZA GELEN BİR ŞEYDİ”

Cartel ile Almanya’nın yanı sıra Türkiye’de de büyük bir ilgi ile karşılaştıkları sırada bir kült grup olmanın hesapta olmadığını söyleyerek “Böyle bir şey hesapta yoktu. Aklımızda bile yoktu. Kült grubu olmak başımıza gelen bir şeydi” diye konuştu.

“TÜRKİYE BİZİ TAMAMEN FARKLI ALGILADI”

25 yıl önce şarkılarının Türkiye’de farklı algılandığını da vurgulayan Erci E. “Biz şarkılarımızla Almanya’da yaşayan Türklerin sorunlarını seslendiriyorduk. Buradaki toplumun sesi olarak yola çıktık. Irkçılık ve yabancı düşmanlığını işliyorduk. Ancak Türkiye bizi tamamen farklı algıladı. Milliyetçi algıladı, oysa biz ırkçılıktan söz ediyorduk. Şarkılarımızla Almanya’da unutulan Türk toplumunu yeniden hatırlatmıştık” dedi.

“GENÇLER SORGULAMAYI BIRAKMASIN”

Berlin’de gençleri ve çocukları müzik alanında çalıştıran, tiyatro pedagogu olarak da eğitmeye devam eden Erci E. rap’e merak salan- Almanyalı gençlere başarı yolunda ise şu önemli önerilerde bulundu:

“Bu işin reçetesi yok tabii. Ancak şunu kesinlikle söyleyebilirim: Kendilerini bulsunlar kendileri olsunlar, sağlam dursunlar. En az yetenek kadar karakter çok önemli. Dünyaya, hayata karşı duyarlı olsunlar. Duruşları olsun. Bunlar unutuluyor. Ancak böyle değil işte. Tek formül sorgulamayı bırakmamak. Hayatın göründüğünden çok daha büyük bir şey olduğunu fark etsinler. Öğrensinler, öğrensinler… İçlerindeki çocuğu korusunlar ve ‘her şeyi biliyorum’ havasına kapılmasınlar.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO:

Kaynak: www.turkuaz-art.de