Erdoğan-Johnson görüşmesi: İngiltere memnun

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin “Türkiye’nin güçlü diplomatik liderliğini ve insani müdahalesini” memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

 

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamada, NATO Olağanüstü Liderler Zirvesi kapsamında Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelen Johnson ve Erdoğan’ın, Ukrayna’da giderek artan acımasız çatışmayla ilgili derin endişelerini paylaştığı belirtildi.

Açıklamada “Başbakan Johnson, Türkiye’nin güçlü diplomatik liderliğini ve insani müdahalesini memnuniyetle karşıladı” ifadesine yer verildi.

Görüşmede, liderlerin, kendisini savunmaya çalışan Ukrayna hükümetine desteği artırmanın yollarını ele aldığı belirtilen açıklamada, Karadeniz de dahil yeni tehditler karşısında bölgesel güvenliğin güçlendirilmesini de görüştükleri bildirildi.

Açıklamada, Johnson’ın, yenilenebilir ve nükleer enerji dahil İngiltere ve Türkiye arasında daha fazla ticaret ve yatırım fırsatlarına dikkat çektiği belirtilerek, iki ülke arasındaki işbirliğini artırmayı dört gözle beklediğini dile getirdiği kaydedildi.

YENİ POSTA – LONDRA

FOTO: AA