Erdoğan’ın niyeti yeni bir Kürt stratejisi mi?

Erdoğan’ın “Demirtaş Öcalan’a hesap verecek“ açıklaması Ankara kulislerine “AKP yeni bir strateji peşinde mi?“ sorusunu taşıdı. Siyasi kulislerde açıklamaların ne anlama geldiği tartışılıyor.

    

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Demirtaş Öcalan’a hesap verecek“ şeklindeki açıklamasının ardından Ankara’daki siyasi kulislerde bu ifadelerin ne anlama geldiği ve iktidar için yeni bir stratejiye evrilip evrilmeyeceği tartışılıyor.

Erdoğan grup konuşmasında İmralı cezaevindeki terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan ile eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş arasında bir hesaplaşma yaşanacağını söyleyerek, “Edirne’deki, en büyük hesabı İmralı’dakine verecek. Zannediliyor ki her yer şu anda toz pembe. Değil. Onların da kendi içlerinde ayrı bir hesaplaşmaları var. Ve bu hesaplaşmayı da yapacaklar“ demişti.

Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından siyasi kulislerde “Acaba AKP Kürt politikasında bir strateji değişikliği mi yapacak?“ sorusunun yanıtı aranmaya başlandı. Siyasi gözlemcilere göre AKP, Demirtaş’ın tutuklanmasının ardından Kürt seçmenlerin desteğini ciddi boyutlarda kaybetti.

Haberin devamı için tıklayın:

https://www.dw.com/tr/erdoğanın-niyeti-yeni-bir-kürt-stratejisi-mi/a-60417943

 

YENİ POSTA – ANKARA

FOTO: AA