Eyalet Uyum Meclisleri Kurulu: Tayfun Keltek yeniden başkanlığa seçildi

Yaklaşık 1 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı Kuzey Ren-Vestfalya’da (NRW), Eyalet Uyum Meclisleri çatı örgütü olan LIR’in (Landesintegrationsrat) olağan genel kurulu Köln kentinde gerçekleşti.

 

LIR genel kuruluna farklı şehirlerin uyum meclislerinden 90’a yakın delege katıldı. Tayfun Keltek oy çokluğuyla yeniden çatı örgütünün başkanı oldu. Eyalet Hükümeti Uyum Bakanı Dr. Joachim Stamp, bir konuşma yaparak, yeni federal hükümetin çifte vatandaşlık yasasını değiştirmesi ve yeni planlanan yasal değişiklikler konusunda delegeleri bilgilendirdi.

Bu arada Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Ahlen örgütü yönetiminde de yer alan ve Kreis Warendorf Meclisi üyesi olan yerel politikacı Ergül Aydemir’in NRW çatı örgütüne seçilmesi ise Ahlen’de sevinçle karşılandı. Sosyal pedagog olan ve Ahlen’deki  Innosozial adlı kuruluşta çalışan, çeşitli projelerde görev alan  Ergül Aydemir LIR’deki hedefleri konusunda şunları söyledi:

“Öncelikle ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele için çalışacağım. Göçmen derneklerinin daha da güçlendirilmesi, sosyal hizmetler, danışmanlıklar vermesi , kaynak yaratılması ve personel verilmesi konusunda LIR’e önerilerde bulunacağım. Uyum meclislerinin bulundukları şehirlerde daha güçlü olması, kentin politik sürecine katılması için uğraşacağım. Yeni yönetime başarılar diliyor ve  bana gösterilen güven nedeniyle başta başkanımız Tayfun Keltek olmak üzere genel kurula katılan herkese teşekkür ediyorum.”

MEHMET TANLI – AHLEN