Eylemler sağdan sola kayıyor: Sokağa çıkma protestolarında ikinci tur

Stuttgart korona önlemlerine karşı eylemlerin merkezi olmaya devam ediyor. Tek bir farkla: Artık sol örgütler de çalışanların haklarını korumak için ve sokağa çıkma yasaklarına karşı meydanlara çıkıyor.

Almanya’da korona tedbirleri ve aşı karşıtlarının içinde yer aldığı, aşırı sağcıların da destek verdiği Querdenken hareketinin başkentine dönüşen Stuttgart son haftalarda sol hareketin eylemlerine de sahne olmaya başladı.

Dayanışma ve Sınıf Mücadelesi örgütü, (Organisation Solidarität und Klassenkampf)   kentin Marienplatz meydanında ikinci kez eylem yaptı.  Dayanışma ve Sınıf Mücadelesi örgütünün  “akılcı bir salgın politikası için ve sokağa çıkma yasaklarına karşı” Stuttgart kentindeki gösterilerine  bu kez daha geniş katılım gerçekleştiği gözlendi.

QUERDENKEN HAREKETİNE MESAFE KOYDULAR

”Fuck Querdenker” (S..tirin gidin Querdenkçiler) yazılı pankartlar taşıyan göstericiler sokağa çıkma yasaklarını protesto ederken, sembolik korona ile mücadele siyaseti yerine gerçek salgın mücadele politikaları talebinde bulundular.

Maske takma ve sosyal mesafe kurallarına sıkı sıkıya uyan yaklaşık 300 eylemcinin yer aldığı ve işaret fişekleri yakılan protestoları her zaman olduğu gibi yine polis engeline takıldı.

“TAM ÜCRETLİ TAM KAPANMA” ÇAĞRISI

Gösteride konuşan Dayanışma ve Sınıf Mücadelesi örgütünün basın sözcüsü Jonas Schmidt, ”Bu eylemler, toplanma özgürlüğünün kapsamındadır ve sokağa çıkma yasağı anlamsız bir sembolik politikadır. Salgınla mücadele çalışma hayatını da içermelidir. Korona mücadelesi sanayinin ve iş dünyasının dahil edildiği, tam ödenen ücretlerle birkaç hafta etkili bir tecrit gerektirir. Krizin işçilerin sırtına yüklenmesini kabul edemeyiz” dedi.

Öte yandan Stuttgarter Zeitung gazetesinde yer alan bir habere göre, bir ileri bir geri “kapat -aç” politikalarını da eleştiren eylemciler salgınla mücadelede kalıcı değişiklikler yerine ülke çapında çalışanlara tam ücretin ödendiği bir kapanma talebinde ve dayanışma-sınıf mücadelesi çağrısında bulundular.

“VİRÜS GECELERİ YÜRÜYÜŞE ÇIKMIYOR”

Eylemciler “Virüs geceleri yürüyüşe çıkmıyor, meydanlarda ve sokaklarda dışarıda pusuya yatmıyor. Virüs bizimle çalışmaya gidiyor, iç mekanlarda, fabrikalarda, ofislerde, kurumlarda ve okullarda bizimle. Bu, insan hayatını tehlikeye atıyor” dediler.

Geçen cuma ilki düzenlenen gösterilerde olduğu gibi bu hafta sonu da  Marienplatz meydanında sokağa çıkma yasağına karşı miting yapıldı ve ardından Rotebühlplatz meydanına kadar yürüyüş gerçekleşti.

Eylemlerin ikinci turunda ilk haftaya oranla   çok daha fazla protestocu gözaltına alındı. ”Make the rich pay for covid-19“ (Zenginlere Covid-19’un faturasını ödet) , “Sağlık üzerinden kâr etmeye geçit yok”  gibi sloganların atıldığı gösterilerde polisin sol eylemcilere, Querdenken hareketi mensuplarına davrandıklarından daha sert muamele ettiği de ileri sürüldü.

ÇİĞDEM DANIŞMAZ – STUTTGART