Fatih Gürsoy’un filmi Neverinland’e ödül: Mülteci kampındaki dört gencin dramını anlatıyor

Türk asıllı Avusturyalı senarist ve yönetmen Fatih Gürsoy’un imzasını taşıyan kısa metrajlı “Neverinland” filminin senaryosu ödül kazandı. Avusturya Kültür ve Sanat Bakanlığı “Avusturya’da en iyi senaryo eserleri 2022” başlığı ile takdir sertifikası verdi.

Avusturya Kültür ve Sanat Bakanlığı, resmi sosyal medya sayfasında yaptığı ve “Avusturya’da en iyi senaryo eserleri 2022” başlıklı paylaşımda, senarist ve yönetmen Fatih Gürsoy’a, film festivalinde elde ettiği başarıdan dolayı Bakanlığın özel takdir sertifikasını vererek, kendisini tebrik etti. Avusturya’da kültür ve sanata ne kadar önem verildiğini gösteren paylaşımda, diğer yazar ve sanatçılara ödülleri verilirken, genç sanatçılara desteklerinden ötürü Avusturya Senaryo Çatı Birliği’ne teşekkür edildi.

Türk asıllı senarist ve genç yönetmen Gürsoy’un yazıp yönettiği, Viyana’da mülteci kampında yaşayan dört göçmenin hikayesini anlatan “Neverinland” adlı  kısa metrajlı filmin senaryosu, bu yıl Graz’da düzenlenen “Avusturya Film Festivalinde” kısa ve orta metrajlı filmler kategorisinden en iyi senaryo ödülünü kazandı. “Neverinland”, Türkiye’de doğan ve 2009 yılında film, tiyatro ve medya alanında okumak için Viyana’ya gelen Fatih Gürsoy’un yazıp yönettiği ilk film olma özelliği taşıyor.

Fatih Gürsoy

FİLM 4 GÖÇMENİN HİKAYESİNİ ANLATIYOR

Senaryosuyla ödül kazanan “Neverinland” isimli drama filmi, mülteci kampında yaşayan dört Viyanalı göçmenin, hayat hikayesini anlatıyor. İsmiyle, J. M. Barrie’nin Peter Pan çocuk hikayelerinin geçtiği kurgusal kimsesizler ülkesi adası olan İngiliz Neverinland’e gönderme yapan “Neverinland” filminde, başlangıçta Avusturya’yı yeni bir başlangıç ve daha güvenli bir yer olarak gören dört kahraman, filmin ilerleyen bölümünde ise “asla Neverinland’da olamayacakları gerçeğiyle“ yüzleşiyor. Senarist ve yönetmen Gürsoy, Neverinland’taki odak noktasının, “mekân ve dört kahraman arasındaki varoluş çatışması” olduğunu ifade ederken, hikâyenin buraya gelişle değil, buradaki yaşamla ilgili olduğuna dikkat çekiyor.

BAŞROLDE GÖÇMENLER OYNADI

Gürsoy’un, çekimleri 19 Kasım 2019- 31 Temmuz 2020 tarihleri ​​arasında Viyana’da gerçekleştirilen filmin başrolünde, profesyonel oyuncular yerine mültecileri tercih etmesi de dikkat çeken bir diğer detay olarak öne çıkıyor. 

YENİ POSTA – VİYANA

KAYNAK: www.yenivatan.at

FOTO:  Diagonale/Clara Wildberger/Bundesministerium für Kunst, Kultur, öffentlichen Dienst und Sport