Federal Almanya’da üretiliyor: Hz. İsa’lı rakı reklamına büyük ilgi

Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden önceki havarileriyle son akşam yemeğinin rakı sofrasına dönüştüğü reklam filmi Almanya’da büyük ilgi gördü.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Mustafa Altıoklar’ın imzasını taşıyan ve Almanca çevrilen Türkçe alt yazılı reklam filmi, Almanya merkezli “Yakamoz Rakı” markasının tanıtımı için çekildi. Üreticisi, iki kardeşin 2005 yılında kurduğu Yakamoz Restaurant GmbH. Bu şirket, şimdi Almanya’da Eschweiler şehir meydanında Rakı Festivali düzenliyor.

Federal Almanya’da sosyal medyada büyük ilgi çeken ve neredeyse bütün dijital platformlarda kullanıcılar tarafından paylaşılan videoda  havarileriyle “Son Akşam Yemeği” için bir araya gelen Hz. İsa son şarap testisi de kırılınca rakı içiyor. Rakının kadehe konduktan sonra renk değiştirmesi “mucize” olarak görülürken, yemeği basan Roma muhafızlarına da rakı ikram ediliyor. Böylece “Son Akşam Yemeği” dostça sohbetlerin yapıldığı ve kaderi değiştiren bir rakı sofrasına dönüşüyor. Muhafızlarla Hz. İsa ve havariler sofrada hayata, güzelliklere, hayallere, sevgiye ve kardeşliğe kadeh kaldırıyorlar.

Mustafa Altıoklar’ın Hayko Bağdat ile birlikte yazıp yönettiği ve Grafist Werbeagentur reklam ajansının bir çalışması olan reklam filminde Vedat Erincin, Ulaş Boran, Roni Ronay, Evrim Orçal Gürer, Doruk Doyran, Aycan Başak, Evin Kaplankıran, Duygu Doyran, Alp Demirel, Miraç Çelik, Cem Filiz, Özcan Candemir, Rami Syriani, Hami Fawal, Vedat, Servet, Kana rol alıyor.

YAKAMOZ RAKININ MACERALI HİKÂYESİ

Öte yandan Yakamoz Rakı web sitesinde, ürünün hikâyesi özetle şöyle anlatılıyor:

“2017 yılında hayalimi gerçekleştireceğimi net bir şekilde gördükten sonra bu alanda en iyi bilim insanlarını ve uzmanlarını aramaya başladım. Altı ay boyunca Antalya Alkollü İçecekler’in sahibi İsmail Karaman’dan randevu almaya çalıştım. Kendisiyle çalışmak benim için önemliydi çünkü İsmail Karaman Türkiye’nin en modern alkollü içecek üretim tesisine sahip lider üreticisidir.

Bir gün en sonunda başardım ve orada tek başıma İsmail Karaman ve 15 kişilik ekibiyle karşı karşıyaydım. Önce bana çok hızlı bir şekilde şunu sordu: “Benden sürekli olarak ne istiyorsun?”

“Kendi rakımı kendim üretmek istiyorum. Almanya’da restoranımın önünde büyük bir meydan var, orada rakı festivali yapmak istiyorum” şeklinde yanıt verdim. Sayın Karaman beni baştan aşağı süzdü. Tekrar konuşmadan önce belki otuz saniye geçmişti.

“İşte bu!” dedi ellerini çırparak. “Böyle birini bekliyordum. Dünyada bir ilk rakı festivali olacak” dedi. O andan itibaren İsmail Karaman ve ben en kaliteli rakıyı damıtmak için çalıştık. Ve nihayet 16 Nisan 2019’da Yakamoz Rakı’nın ilk şişesini doldurduk.”

YENİ POSTA – ESCHWEİLER