Federal Anayasa Mahkemesi: Xavier Naidoo’ya “Yahudi karşıtı” demek serbest

Federal Alman Anayasa Mahkemesi, ünlü şarkıcı  Xavier Naidoo hakkındaki kararı bozdu ve kendisine “Yahudi karşıtı” denebileceğini karara bağladı. Nürnberg Yüksek Bölge Mahkemesi’nin (OLG) kararını bozan Anayasa Mahkemesi Az: 1 BvR 11/20 sayılı kararını “OLG, ifade özgürlüğünün önemini ve kapsamını yeterince dikkate almamıştır” ifadesiyle gerekçelendirdi.

 

Federal Almanya’nın ünlü pop şarkıcısı Xavier Naidoo, 2017 yılında, Amadeu Antonio Vakfı’ndan bir konuşmacıya, bir konferansta hakkında  “Yahudi karşıtı” nitelendirmesinde bulunduğu için  dava açmıştı. Kazandı. Ancak söz konusu davalı konuşmacı temyize gitti. 2019’da Nürnberg Yüksek Bölge Mahkemesi şarkıcının Alman-İsrail ilişkilerinin 40’ıncı yıldönümünü kutlamak için bir konser verdiğine işaret etti ve “Yahudi aleyhtarı” denemeyeceği yönünde karar verdi.

Ancak günümüzde tam bir korona önlemleri ve aşı karşıtı olan Naidoo, “Yahudi aleyhtarı” ve ırkçı söylemleri nedeniyle sık sık başı derde giriyor.

Mart 2020’de RTL televizyon kanalında yayınlanan  şarkı yarışması programı “Deutschland Sucht den Superstar” jürisinden atıldı.

50 yaşındaki ünlü şarkıcı sosyal medya platformu Telegram’dan da komplo teorileri içeren paylaşımlarına ve birçok çevre tarafından antisemitizmle suçlanan tartışmalı mesajlara yer vermeyi sürdürüyor.

YENİ POSTA – KARLSRUHE

FOTO: xaviernaidoo.de