Fotoğraflarla Nürnberg-Antalya kardeşliğinin 25 yılı

Nürnberg Uluslararası İlişkiler Daire Başkanlığının organizesiyle ve Nürnberg-Antalya Kardeş Şehir İnisiyatif Derneği’nin (İN-SAN) desteğiyle, Nürnberg-Antalya kardeşliğinin 25’inci yılı nedeniyle fotoğraf sergisi açıldı.

Nürnberg-Antalya kardeş şehir girişiminde emeği geçenlerin, Antalya’ya gönderilen ilk tramvayların ve Antalya’nın farklı yerlerinden çekilmiş güzel fotoğrafların yer aldığı fotoğraf sergisi 30 Haziran’a kadar açık kalacak.

Nürnberg Heilig-Geist-Haus’da açılan fotoğraf sergisine daha önce bir heyetle katılacağını belirten Antalya Büyük Şehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, sağlık nedeniyle sergiye katılamadı. Böcek, serginin açılışında video konferansı ile açıklamalarda bulundu. Nürnberg Büyük Şehir Belediye Başkanı Marcus König de, başka bir etkinlikte olması nedeniyle sergiye katılamadı.

KATILIM DÜŞÜK

Kardeş şehirliliğin 25’inci yıl fotoğraf sergisinin açılışında, Nürnberg Başkonsolos Yardımcısı Selçuk Eke, Uluslararası İlişkiler Daire Müdürü Christine Schüssler, Nürnberg-Antalya Kardeş İnsiyatif Derneği (İN-SAN) Başkanı Rıza Özlek, Nürnberg Metropol Türk Toplumu (tgmn) Başkanı Bülent Bayraktar, Nürnberg Belediye Meclis Üyesi Lamia Yiyit, Nürnberg Belediyesi Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Stephanie Wimmer, Nürnberg Basın Kulübü Başkanı Dr. Siegfried Zelnhefer, Kuzey Bavyera Türk-Alman Kadınlar Kulübü (KBTAKK) Onursal Başkanı Gülseren Suzan Menzel hazır bulundu.

Sergiye yoğun bir katılımın olmaması, girişimcileri üzdü.

ANTALYA’DA 25 AĞAÇ İLE KORU KURULACAK

25’inci yıl kutlaması nedeniyle açılan fotoğraf sergisinde, Nürnberg-Antalya Kardeş İnisiyatifi (IN-SAN) Başkanı Rıza Özlek bir konuşma yaptı ve tür girişimlerin önemine dikkat çekti.

Sergiye katılan Nürnberg Başkonsolos yardımcısı Selçuk Eke de, “Antalya-Nürnberg Kardeş Şehir sözleşmesinin 25’inci yılı nedeniyle açılan fotoğraf sergisinde yer alan resimler, bizleri eski anılara götürdü ve ne kadar yaşlandığımızı gösterdi. Fotoğraf sergisi sayesinde, Nürnberg-Antalya kardeş şehir ilişkilerinin daha iyi pekiştiğini de gördük” diye konuştu.

ANTALYA VE NÜRNBERG’İN EN ÖNEMLİ ANILARI SERGİLENİYOR

Antalya Büyük Şehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, video bağlantısında, “Sergiye bizzat katılamadığım için üzgünüm. İlk kardeş şehirlerden biri olan Nürnberg ile sahip olduğumuz 25 yıllık geçmişin en önemli anılarının sergilendiği bu fotoğraf sergisinin ardından işbirliklerimize devam edilecektir. İki kardeş şehrin anılarını paylaşanlara teşekkürlerimi iletiyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

ESKİLERE GÖTÜRDÜ

Nürnberg Büyük Şehir Belediye Başkanı Marcus König adına konuşma yapan Nürnberg Belediye Meclis Üyesi Lamia Yiyit, kardeş şehirler arasındaki dostlukların pekişmesi gerektiğine dikkat çekerken, “Bu da karşılıklı yapılan ziyaretler, açılan sergiler, ekonomik, ticari ve kültürel konulardaki girişimlerle devam eder. Nürnberg-Antalya kardeş şehir sözleşmesinin 25’inci yıl kutlaması nedeniyle düzenlenen sergideki fotoğraflar insanın 25 sene önceki anılarını canlandırıyor” dedi.

İLHAN BABA – NÜRNBERG