Frankfurt’a atanan “Soma tekmecisi”ne ilk tepkiler: “’Hoş gelmedin’ diyeceğiz!”

Frankfurt’a atanan “Soma tekmecisi”ne ilk tepkiler: “’Hoş gelmedin’ diyeceğiz!”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 10.01.2022
22
A+
A-

Frankfurt DİDF, bir bildiri yayımlayarak “İşçi düşmanı Yusuf Yerkele ‘hoş gelmedin’ diyeceğiz” uyarısında bulundu. Atamanın özellikle sendikalar başta olmak üzere Alman sivil toplum kuruluşlarının gündemine girmesi bekleniyor. Dünyanın en büyük sektör sendikalarından IG Metall’in merkezinin de bulunduğu Frankfurt’ta şehir yönetimi huzursuz.

 

2014 yılında Soma’daki maden faciası sonrasında hak arayan işçilere yönelik şiddet içerikli tutumuyla bir anda Türkiye toplumunun tepkisini üzerinde toplayan Yusuf Yerkel’in Frankfurt Başkonsolosluğu’nda ticare ataşe olarak görevlendirildiği haberi, Türk ve Alman sivil toplum örgütlerini harekete geçirdi. Şehir yönetiminde de ilk huzursuzluk belirtileri gözlendi.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu Frankfurt Şubesi bir bildiri yayınlayarak, bu atama kararının geri alınmasını istedi. Frankfurt DİDF imzalı ve atamanın geri alınmaması durumunda “sessiz kalınmayacağı” belirtilen bildiride, şöyle denildi:

“Manisa’nın Soma ilçesinde 301 maden işçisinin öldüğü maden faciasından sonra protesto eylemi yapan maden işçisini tekmeleyen dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel’in kentimiz Frankfurt’a ‘Ticaret Ataşesi’ olarak atanmasını şiddetle kınıyor ve bu atamanın derhal durdurulmasını talep ediyoruz. Atama kararı geri alınmadığı takdirde buna seyirci kalmayacağımızı şimdiden ilan ediyoruz.

Basından yer alan haberlerde de görülebileceği gibi, emekçi düşmanı Yerkel, Frankfurt’a atanmakla her açıdan emekçiye attığı tekme nedeniyle Erdoğan tarafından ödüllendirilmiştir.

Frankfurt ve çevresinde Türkiye kökenli işçi ve emekçilerin çıkarlarını savunan Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu’na (DİDF) bağlı İşçi ve Gençlik Derneği olarak bu atamaya sessiz ve seyirci kalmayacağız.

Kentimizin bütün emek ve demokrasi güçleriyle, sendikalarıyla, antifaşist güçlerle birlikte maskesi düşmüş bu işçi ve emekçi düşmanının yüzünü herkese göstereceğiz.

Frankfurt İşçi ve Gençlik Derneği

Yönetim Kurulu”

YENİ POSTA – FRANKFURT

FOTO: twitter.com

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.