Frankfurt’un önde gelen göç uzmanlarından Arif Arslaner: “Bu atama kabul edilemez“

KUBİ Genel Müdürü Arif Arslaner, Yusuf Yerkel’in Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğu’na ticari ataşe olarak atanmasını eleştirdi.

Kültür ve Eğitim ‘KUBI) gGmbH’nin Genel Müdürü Arif Arslaner, “Yusuf Yerkel ticaret ataşesi olarak atanamaz” dedi.   Her gün çalışmalarında gençlere demokratik değerleri aktarmaya çalıştıklarını kaydeden Arslaner, “Onlara çatışmaların şiddete başvurmadan çözülebileceğini öğretiyoruz. Yusuf Yerkel ise Türkiye’de hükümet danışmanı olarak gösterici bir madenciyi tekmeledi. Bu bizim savunduğumuz şeyin tam tersi. Bunu hoş karşılayamayız” diye konuştu.

KONU DEMOKRATİK DEĞERLER
Meselenin Türkiye’nin içişlerine karışmak olmadığını vurgulayan Arslaner,   konunun daha ziyade , karşılıklı saygı ve demokratik değerlerin temel ilkeleriyle ilgili olduğunu belirtti.   Almanya’daki Türk kökenli göçmenlerin her gün bu değerlere sahip çıktığına dikkat çeken Arif Arsalener, Yusuf Yerkel’den de bu değerleri içselleştirmesini istedi.

NE OLMUŞTU?
13 Mayıs 2014 tarihinde 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma maden faciasından sonra   bir grup insan madenlerde daha iyi çalışma koşulları ve güvenlik için miting düzenlemişti. Protestocu Erdal Kocabıyık, iki özel harekat polisi tarafından yere yatırılmıştı. Tayyip Erdoğan’ın eski Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel ise büyük bir öfkeyle yere yatırılan protestocunun yanına gelerek onu bir kaç kez tekmelemişti.   Olay fotoğraflarıyla bütün dünyada yankı bulmuştu. Yerkel, olayın hemen ardından ayağı incindiği gerekçesiyle “iş göremez” raporu almıştı. Basında çıkan haberlere göre Türk hükümeti Yerke’i, Frankfurt Başkonsolosluğu’na ticaret ataşesi olarak atamak istiyor.

YENİ POSTA – FRANKFURT