Fransa adalet bakanı yasa dışı çıkar sağlamakla suçlanıyor

Fransa Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti, avukatlık yaptığı dönemde kendini ya da müvekkillerini ilgilendiren davalara bakan hâkimleri cezalandırmak için bakan olarak ayrıcalıklarını kullandığı gerekçesiyle yargı önünde.

Bakan Dupond-Moretti, görevdeki bakanları yargılama yetkisine sahip Cumhuriyet Adalet Mahkemesi (CJR) sorgu hâkimlerine, yaklaşık 6 saat ifade verdi. Hâkimler, ifadesinin ardından Dupond-Moretti’ye resmen yasadışı çıkar sağlama suçlamasını yöneltti.

Öte yandan Dupond-Moretti, ifade vermeden önce yaptığı açıklamada, “rahat olduğunu” söylerken Başbakan Jean Castex de Dupond-Moretti’ye güvendiğini ifade etti. Ülkede ilk defa görevdeki bir adalet bakanı yargılanacak.

Yolsuzlukla Mücadele Derneği (Anticor) ve 3 hâkim sendikası, Dupond-Moretti’yi avukat olduğu dönemde kendini ya da müvekkillerini ilgilendiren davalara bakan hâkimleri cezalandırmak için bakan olarak ayrıcalıklarını kullanmakla suçlayarak CJR’ye şikayet etmişti.

CJR, şikayeti haklı bularak Bakan Dupond-Moretti hakkında soruşturma açılmasına karar vermişti.

Dupond-Moretti, eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin de dahil olduğu “telekulak davası” ön soruşturmalarında görev alan 3 hâkime karşı idari takip başlatmıştı. “Telekulak davası” soruşturmaları sırasında, Dupond-Moretti dahil birçok avukatın telefon faturaları incelenmişti.

Bakan, Monaco’da sorgu hâkimi olarak görev yaparken baskı gördüğünden şikayetçi olan Hâkim Edouard Levrault hakkında idari soruşturma açmakla da itham edilmişti.

Önceden Levrault’un suçladığı polislerden birinin avukatlığını yapan Moretti, hakimin yöntemlerini eleştirmişti.

CJR’den 3 sorgu hâkimi, jandarma desteğiyle 1 Temmuz’da Adalet Bakanlığında arama yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bakanlar kurulunda Dupond-Moretti’ye desteğini bildirmişti.

YENİ POSTA – PARİS

FOTO: AA