Fransa ile AB Komisyonu anlaştı: Air France’a yardım tamam

thumbs_b_c_b2c070b77c3c33acb3a1f11d78822844
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından olumsuz etkilenen Fransız havayolu şirketi Air France’a maddi yardım yapılması için AB Komisyonu ile anlaşma yapıldığını duyurdu.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, AB Komisyonuyla müzakerelerin sonuçlandığını ancak yardım miktarının henüz netleşmediğini belirtti.

Bu iyi haberin şirketi daha rekabetçi olma konusunda teşvik etmesi gerektiğini söyleyen Bakan Le Maire, Air France’in Orly havalimandaki bazı iniş ve kalkış yerlerinden vazgeçmesi gerekeceğini dile getirdi.

Ekonomi Bakanı, devletin şirkete şu ana kadar 7 milyar avro yardımda bulunduğunu, Air France’ın karbondioksit salımını azaltmasını ve bu konuda dünya lideri olmasını beklediklerini ifade etti.

Air France-KLM ortaklığı, Covid-19 salgının etkisiyle 2020’de 7,1 milyar avro zarar etmişti. Şirketin cirosu 2020’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 59 azalmış, borcu iki katına çıkarak 11 milyar dolara ulaşmıştı.

YENİ POSTA – PARİS

FOTO: AA