Fransa’da başkanlık seçimi: Halk sandıkta

Fransa’da yarın yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu için geri sayım başladı. Macron göreve devam edecek gibi görünüyor, ama aşırı sağın bir sürpriz yapması da mümkün.

 

Seçmen sayısının 48,7 milyon olduğu ülkede cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda, mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile aşırı sağcı aday Marine Le Pen yarışacak. Seçimin galibi, 5 yıl boyunca Fransa’yı yönetecek yeni cumhurbaşkanı olacak.

Oy kullanma işlemi Fransa’nın ana kara topraklarında, yerel saatle 08.00’de başlayacak ve 19.00’da sona erecek. Büyük kentlerde yerel saatle 20.00’ye kadar oy kullanılabilecek.

Araştırma şirketleri sandıkların kapanmasından itibaren seçimin tahmini sonuçlarını vermeye başlayabilecek. Resmi sonuçlar ise Anayasa Mahkemesi tarafından 27 Nisan’da açıklanacak.

Seçimi kazanan aday 13 Mayıs’a kadar cumhurbaşkanlığı görevini devralacak.

MACRON TOPLUMU HUZURSUZ ETTİ

Fransa’da 2017’de ülke tarihindeki en genç cumhurbaşkanı olarak iktidara gelen Macron’un dönemine, sarı yelekliler hareketi ve Müslümanları hedef aldığı ileri sürülen yasa damga vurdu.

Macron’un vaatleri arasında, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde yeni başbakanının iklim konularından doğrudan sorumlu olması yer alıyor. Macron ayrıca emeklilik maaşının en az 1100 avro olması gerektiğini belirtiyor.

MARINA LE PEN ÜÇÜNCÜ KEZ SANDIKTA

Cumhurbaşkanı seçiminde üçüncü kez aday olan Marine Le Pen, seçilirse göç konusunda yeni bir yasa çıkarmayı ve bunun için referandum düzenlemeyi hedefliyor. Aşırı sağcı aday Le Pen, ayrıca kamuya açık alanlarda başörtüsünü yasaklamayı vaat ediyor.

YENİ POSTA – PARİS

FOTO: AA