Fransız parlamentosunda siyasi felç ihtimali

Fransız parlamentosunda siyasi felç ihtimali
REKLAM ALANI
Yayınlama: 19.06.2022
9
A+
A-

Fransa’da parlamento seçimlerinin ikinci turunda heyecan yüksek. Macron meclis çoğunluğunu elde edememesi halinde mecliste sol ittifakın oylarına mecbur kalabilir. Bu da Macron’u ve Fransa’yı siyaseten felce sokabilir.

Fransa’da parlamento seçimlerinin geçen hafta yapılan ilk turu Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron açısından tam bir şok oldu. Hükümet partisi adayları ağır oy kayıpları yaşadı ve birleşik sol cephenin adayları karşısında belirgin bir üstünlük kuramadı. Bu pazarki ikinci ve son turda heyecan dorukta, zira Macron’un Ulusal Meclis’te hükümet çoğunluğunu koruyup koruyamayacağı belirsiz.

Sosyalistler, Yeşiller ve solcu protest parti Boyun Eğmeyen Fransa’dan oluşan yeni sol ittifak ise hükümeti sıkıştırıyor. Haftalar boyunca muhalefet açısından gölge boksundan farksız olan seçim kampanyası beklenmedik şekilde alevlendi. Jean-Luc Melenchon liderliğindeki Yeni Ekolojik ve Sosyal Halk Birliği (NUPES) adlı sol ittifak, kullandığı ateşli dille başta genç seçmenleri heyecanlandırmayı ve seferber etmeyi başardı.

YENİ POSTA – PARİS

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.dw.com/tr

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.