Gamze Şenol, “Akdeniz Anemisi”ne dikkat çekti: FMF belirtileri önemli

Oyuncu Gamze Şenol Nadir Hastalıklar Günü’nde ırsi bir özelliğe sahip Akdeniz Ateşi üzerine bilgilendirici ve uyarıcı açıklamalar yaptı.

Oyuncu Gamze Şenol sosyal sorumluluk üstlendi ve “Nadir Hastalıklar Günü”nde “Aileden gelen Akdeniz Ateşi sadece bir ateşten daha fazlasıdır” diyerek bu hastalığın tanıtımını yaptı.

Dünyada 28 Şubat’ta nadir hastalıkları hatırlatan “Rare Disease Day” (Nadir Hastalıklar Günü) çerçevesinde bu yıl uluslararası düzeyde ırsi niteliğe sahip Akdeniz anemisine dikkat çekildi. Oyuncu Gamze Şenol da bu özel gün çerçevesinde sorumluluk alarak söz konusu hastalığa dair çeşitli açıklamalarda bulundu. Gamze Şenol, şunları söyledi:

HASTALIĞA EN ÇOK DOĞU AKDENİZ’DE RASTLANIYOR

“Nadir hastalıkları teşhis etmek genellikle uzun zaman alan bir sorun. Çünkü doktorlar belirtilerin çoğunlukla yaygın hastalıklara ait olduğunu düşünmektedirler. Bu sebepten bugün benim için çok önemli olan ve nadir görülen bir hastalığa dikkatinizi çekmek istiyorum.
Ailevi Akdeniz Ateşini biliyor musunuz? En çok Doğu Akdeniz’den gelen insanlarda görülür. Örneğin Türkiye’de… Bu hastalık herhangi birinde varsa, tekrar tekrar bir ila üç gün süren ateş atakları ortaya çıkar. Karın, göğüs veya eklemlerde hissedilen ağrı ateşe eşlik eder.

Ailevi Akdeniz Ateşi kalıtsal olabilir; bu nedenle Ailevi Akdeniz Ateşi veya kısaca FMF olarak adlandırılır. Belirtiler tanıdık mı geliyor? Belirti kontrolü ve bilgi mehralsnurfieber.de web sitesinde bulunabilir.”

YENİ POSTA – STUTTGART