Geçen yıl yazmıştık, oldu: İki doktor ve bir Nobel

Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci insanlığın koronavirüs belasından kurtulmasına katkıda bulunursa, Nobel Tıp Ödülü’nü almalarıyla ilgili beklenti ve baskı da büyüyecektir. Ancak o ödülden daha büyük bir şey var.

2019 yılının sonunda Çin’de başlayan koronavirüs pandemisi büyük yıkımlara yol açarak dünyanın başına bela oldu. Dünyanın tüm bilim insanları ve kurumları bu virüsa karşı çare aramak için seferber oldu. Birçok ülkeden tıp insanları sık sık aşıda sona yaklaştıklarını açıkladı. Aşıya en yakın şirketler arasında BioNTech firması da aşıda yüzde 90 mükemmele yakın başarı elde ettiklerini duyurdu.

Türkiye kökenli iki bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci çifti ve şirketi de giderek en çok umut bağlanan girişimciler arasına girdi. ABD merkezli Pfizer ilaç firmasının  ortaklıkta yer alması Almanya merkezli BioNTech şirketini çok ön plana çıkardı.

Bu başarı üzerine dünya, aileleri Türkiye’den Almanya’ya göç etmiş, bizzat aşı sürecini yürüten iki tıp insanı Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci’ye fokuslandı.

Yeni Posta bu gelişmeyi öngörerek geçen yıl eylül ayındaki sayısında BioNTech ile Prof. Uğur Şahin’i manşetine taşımıştı.

UĞUR ŞAHİN KİMDİR?

Prof. Dr. Uğur Şahin, 19 Eylül 1965 yılında İskenderun’da doğdu. Dr. Şahin, 4 yaşında Köln Ford fabrikasında çalışan ailesinin yanına geldi. Prof. Şahin, daha genç yaşlarında bilimsel araştırma ve deneylere ilgi duydu.

Dr. Şahin kanser üzerine Paul Ehrlich’i kendisine örnek alarak Köln Üniversitesi’nde tıp okudu. Yanında çalıştığı profesörünün teklifi üzerine Homburg Saar’daki üniversitesinde çalışmaya başladı. Prof. Uğur Şahin, kanserli hücreyle sağlıklı hücreyi birbirinden ayırıp, kanserli hücreyi yok eden bir aşı geliştirdi. Akciğer, kalınbağırsak, göğüs, prostat ve pankreas  kanserinde hastalıklı hücrelere karşı savunmaya geçen antikorlar üzerinde yoğun çalışmalar yürüttü.

Prof. Uğur Şahin, eşi Dr. Özlem Türeci ile birlikte melanom adı verilen cilt kanserine karşı bir aşı üzerinde çalışma yürüttü. Prof. Şahin, Covid-19’un bütün dünyada yayılması ve kötü etkileri üzerine koronavirüse karşı aşı bulmaya yöneldi.

ÖZLEM TÜRECİ KİMDİR?

BioNTech’in koronavirüs aşısını durdurmada % 90 gibi bir etkiye ulaştığı kanaati üzerine Türk bilim insanı Dr. Özlem Türeci’yi kamuoyu merak etmeye başladı. Böylece Türk çift dünya basınının en çok konuşulan isimleri arasına girdi.

Dr. Özlem Türeci 1967 yılında Almanya’nın Lastrup kasabasında doğdu. Dr. Özlem Türeci, eşi Dr. Uğur Şahin’inle birlikte, BioNTech firmasının „baş tıp görevlisi’ olarak melanom adı verilen cilt kanserine karşı bir aşı üzerine çalışmalar yürütüp, aşının geliştirilmesinde önemli rol oynadı. 

Dr. Özlem Türeci (Foto: BioNTech)

NOBEL TIP ÖDÜLÜ

Bütün dünya bir yıldır koronavirüsün olumsuz etkileriyle her alanda büyük sarsıntılar geçiriyor. BioNTech’in sahipleri arasında yer alan alan karı-koca çift insanlığın umudu oldu. Her şey önümüzdeki yıl aşının etkisiyle daha net ortaya çıkacak.

Dr. Şahin ve Dr. Türeci insanlığın koronavirüs belasından kurtulmasına katkıda bulunursa Nobel Tıp Ödülü’nü alması beklentisi çok büyür. Nobel Tıp Ödülü’nün ötesinde, insanlık tıp insanı çifte zaten minnet duyarak ödüllerin en büyüğünü verir.

MUSTAFA BOZDURGUT – ULM