Generaller ve Paris: Muhalif lider Mélenchon, Cumhurbaşkanı Macron’un sessiz kalmasına tepki gösterdi

Fransa’da muhalefetin sol kanadındaki Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi (LFI) lideri Jean-Luc Mélenchon, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, aralarında emekli generallerin de bulunduğu bir grup askerin, kendisini içsavaş tehlikesine karşı uyardığı e-bildirisi karşısında sessiz kalmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

LFI lideri Jean-Luc Mélenchon, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bazı emekli askerlerin kendilerinde muvazzaf askerleri “İslamosolculara” müdahaleye çağırma hakkı gördüğünü ifade etti.

”Bu askerlerin çiğnediği değerleri savunmak için harekete geçme zamanı” ifadesini kullanan Mélenchon, savcıların Valeurs Actuelles’de yayımlanan ve askeri isyana teşvik eden açık mektup için harekete geçeceğinden emin olduğunu kaydetti.

Jean-Luc Mélenchon, ”Ordunun lideri olan Cumhurbaşkanı’nın, Valeurs Actuelles’teki yazı ve Marine Le Pen’in buna cevabı karşısında sessiz kalması kabul edilemez. Yasal işlem başlatmaya hazırlanıyoruz” dedi.

KAOS VE İÇSAVAŞ UYARISI

Aralarında 20 emekli general ile emekli ve muvazzaf subayların bulunduğu askerler, Valeurs Actuelles sitesinde yayımladıkları açık mektupta, ülkede büyüyen bir kaos olduğu iddiasında bulunarak Cumhurbaşkanı Macron’a bu kaosu engellemezse içsavaş çıkacağı ve ölümlerden sorumlu olacağı uyarısında bulunmuştu.

İslamcılık ve banliyölerde yaşayanların Fransa’da toplumsal bölünmeye yol açtığı iddia edilen mektupta, askerler yöneticilerin bu tehlikeleri yok etmesi gerektiğini savunmuştu.

Aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen, e-bildiriye imza atan askerleri saflarına davet etmişti.

YENİ POSTA – PARİS

FOTO: A.A.