Göçün 60’ıncı yılı edebiyat yarışması: Tarihe kayıt düşecekler

Türkiye ile Federal Almanya arasındaki işgücü anlaşmasının 60’ıncı yılında Domid tarafından “Göçün 60. Yılı Edebiyat Yarışması” düzenlendi. Müsteşar Serap Güler’in himayesindeki yarışma için başvuru 1 Haziran’a dek mümkün.

Almanya’ya Göçün Dokümantasyon Merkezi ve Müzesi(Domid e.V.) ve Kuzey Ren-Vestfalya Uyum Meclisleri Konseyi işbirliği ve Köln Kültür Dairesi desteği ile Kuzey Ren- Vestfalya Eyaleti Çocuk, Aile, Sığınmacılar ve Uyum Bakanlığı Müsteşarı Serap Güler himayesinde bir edebiyat yarışması düzenleniyor.  Öykü ve şiir dalında düzenlenen bu ödüllü yarışma ile; göç sürecinde yaşananlara, göçmenler ve göç ülkesi insanı bakış açısıyla, edebiyatın gücüyle kayıt düşerek bu tarihselliğin gelecek kuşaklara aktarımına katkıda bulunmak amaçlanıyor.

Yarışmanın toplam 5 bin avro tutarındaki ödülleri şu şekilde belirlendi: Öykü ve şiir dallarında, birincilere 1.000 avro, ikincilere 600 avro ve üçüncülere 400 avro para ödülü verilecek. Ayrıca mansiyona değer görülen eser sahiplerine, 1.000 avro tutarında, göçmen kökenli yazarların kitaplarından oluşan “kitap seti” armağan edilecek.

Yarışmaya başvuru 30 Haziran 2021 tarihine dek yapılabilir.

Sonuçların anlaşmanın yıldönümü olan 30 Ekim 2021 tarihinde Köln’de yapılacak ödül töreninde açıklanacağı öğrenildi.

Yarışmada derece alan ve yayımlanmaya değer görülen eserler, ayrıca kitap olarak yayımlanacak. Alman Dışişleri Bakanlığıyla yapılan görüşmelere bağlı olarak, Türkiye’de Bakanlığın partner kuruluşlarında bu kitaplarla ilgili okumalar ve etkinlikler düzenlenmesi de amaçlanıyor. Ürünlerin Türkçe ve Almanca olarak kaleme alınabileceği yarışmaya ilgi duyanlar için başvuru adresi şöyle:

Dünya Verlag e. K., Neumarkt 41-43, 50667 Köln.

Ayrıntılı bilgi “www.dunya-verlag.de” adresinden alınabiliyor.

YENİ POSTA – KÖLN