Göçmen girişimcilere özel toplantı: Şirket devri ve haklar anlatılacak

Kültür ve eğitim kurumu KUBİ gGmbh, Almanya’da orta veya küçük bir işletme satın almak isteyen göçmen girişimciler için bilgilendirme toplantısı düzenliyor. Toplantıda şirket devrinin hangi avantajları var, şirket devri nasıl yapılır, göçmenler yasası, devirlerde ortaklık hakları gibi konular irdelenecek.

Follow-mi-Sevim-e1511452898724

Image 1 of 8

Federal Almanya’da binlerce işveren, şirketini devredeceği girişimci arıyor. Bu, yeni iş sahibi olmak isteyenler için, iyi bir şans anlamına geliyor. Kamu yararına çalışan kurum KUBİ gGmbH, göçmen girişimciler için şirket devirleriyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenliyor.  Kubi, 1 Kasım 2021 pazartesi günü, saat 18’de gerçekleşecek toplantıda    göçmen girişimciler için başlattığı şirket devriyle ilgili programı “follow mi”yi de tanıtacak. Zoom üzerinden yapılacak video konferansa isteyen katılabilecek.    

GİRİŞIMCİLERİN ARADIĞI BİLGİ BURADA

Toplantıda Hanau Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Salih Taşdirek, “İşverenden İşverene” başlığı altında deneyimlerini paylaşacak. Avukat Sevim Yılmaz şirket devirlerinde ortaklık hakları, Avukat Hatice Meral, şirket devrinde yabancılar kanunu ve Frankfurt iş kurma merkezi Kompass temsilcisi Ellen Bommersheim da “Şirket devri nasıl planlanabilir ve başarılı bir şekilde uygulanabilir?” konusunda bilgi verecek.

ŞİRKET DEVRİNİN AVANTAJLARI ÇOK

Almanya’da gelecek yıllarda binlerce küçük ve orta ölçekli işletme yeni sahibine devredilmeyi bekliyor. Müteşebbisler için pek seçenek, birbirinden ilginç fırsatlar mevcut. “Follow mi” programının amacı, yeni sahibine devredilmek istenen şirketlerle göçmen girişimcileri bir an evvel bir araya getirmenin yanı sıra şirketin rekabet gücünü, kalıcı olmasını ve istihdamı korumak. Bilindiği gibi şirketi devralanlar mevcut müşteriler, yerleşik yapılar nitelikli çalışanlara da sahip olabiliyor.

Kubi, Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı’nın desteklediği “Follow mi” programını Frankfurt Ticaret ve Sanayi Odası (IHK), Rhein-Main Zanaatkârlar Odası, Kompass ve Meral & Yılmaz Avukatlık Bürosu ile birlikte gerçekleştiriyor.

Bilgi 069-87 00 258 -37 numaralı telefondan ya da www.kubi.info web sitesinden alınabilir.

YENİ POSTA – FRANKFURT