Göçün 60 yılına “Ulüm”le büyüteç ve göç sohbeti

Almanya’nın en köklü Türk tiyatrolarından biri olan Ulüm Tiyatrosu (Theater Ulüm)  Türk işgücü anlaşmasının 60 yıllık sürecine ışık tuttuğu “Oh Gott, die Türken integrieren sich!” (Eyvah, Türkler entegre   oluyor!) adlı oyunundan kesitler ile Ulm’a bağlı Wiblingen’de seyirci karşısına çıktı.

Baden-Württemberg eyaleti Aile ve Yaşlılar, Kadınlar ve  Gençler Bakanlığı, Ulm Belediyesi ve “Demokratik Yaşam”ın desteklediği , Evanjelist Kilisesi’nin düzenlediği “göç” konulu etkinlik

çerçevesinde sahneye çıkan Theater Ulüm, özel bir gösteri  ile “Oh Gott, die Türken integrieren sich!” (Eyvah, Türkler entegre oluyor!) adlı oyunundan sadece 45 dakikalık bir bölümü sergiledi.

Pandemi tedbirlerine uyarak kilisenin salonunu dolduran Türk, Alman ve diğer  kültürden seyircileri doyasıya güldüren Theater Ulüm bir kez daha keyifli bir tiyatro akşamına imza attı. Türkiye’den Almanya’ya iş gücü anlaşması ile birlikte 60 yıl önce başlayan göç tarihimizin kısa bir özetini sunan oyunda, bazı  sahnelerde duygusal anlar yaşansa da, böylesine ciddi konularla seyircileri güldürmeyi başaran Theater Ulüm oyuncuları Atilla Cansever, Hatice Onar, Aylin Ergün, Said Fırat, Arda Erdoğan ve Nisa  Çekmeci seyircilerin büyük beğenisini kazanarak, alkış yağmuruna tutuldu.

Oyundan sonra sahnede kalan Theater Ulüm oyuncuları ve Kilise Sorumlusu rahip Andreas Wündisch, salonu dolduran izleyiciler ile göç üzerine bir söyleşi yaptı. Göçmenlik, entegrasyon ve önyargı gibi konuların ön planda olduğu söyleşide ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı birlikte mücadele edilmesinin önemi vurgulandı. Theater Ulüm’e çeşitli ülkelerden  insanları bir tiyatro oyununda bir araya getirdiği ve böylece de entegrasyon konusunda çok önemli bir hizmeti yerine getirdiği için teşekkür edilen sohbette böyle etkinliklerin gelecekte de yapılmasına karar verildi.

YENİ POSTA – WİBLİNGEN