Greensill danışmanlığı başına dert oldu: Eski başbakan “lobicilikle” suçlanıyor

Birleşik Krallığın eski başbakanlarından David Cameron, danışmanlık yaptığı firmanın hükümetle olan işleri için, iktidar partisindeki bakanlara “lobi” yapmakla suçlanıyor.

Muhalefet partisi Labour tarafından “sıcak” tutulmaya çalışılan konu, Avam Kamarası’nda (House of Commons) günlerdir gündemin ilk sırasında yer alıyor.

Medyanın da yoğun ilgi gösterdiği konuya ise son noktayı Başbakan Boris Johnson koydu.

MUHAFAZAKÂRLAR ARASI DAYANIŞMA

İktidarda olan Muhafazakâr Partinin (Conservative) 2005 yılında başkanlığına seçilen ve akabinde de başbakan olan David Cameron, başbakanlığı döneminde hükümete danışmanlık hizmeti veren Greensill firmasına, görev süresi bittikten sonra danışmanlık vermeye başladı. Hükümet ile iş yapan bir finans kuruluş olan Greensill, pandemi döneminde finansal darboğaza girdi ve bulunduğu darboğazdan çıkmak için eski başbakan David Cameron’un, Hazine ve Sağlık Bakanı ile olan ilişkilerini kullanmasını istedi.

Hazinenin başı Rishi Sunak ile cep telefonu yazışmaları olduğu iddiaları ortaya atılınca, Rishi Sunak yazışmaları kamuoyu ile paylaştı.

Cameron’a verdiği yanıtlarda, konu hakkında çalışma arkadaşlarının detaylı inceleme yapmalarını isteyeceğini yazan Sunak, Labour’un iddia ettiği gibi “bakanlık etiğine” aykırı davranmadığının altını çizdi.

BORIS JOHNSON “BAĞIMSIZ ARAŞTIRMA” DEDİ

Böyle bir konunun “hararetle” gündeme taşınmasından dolayı, Birleşik Krallık parlamentosu da başbakan da konuya sessiz kalamazdı. Önce, Labour, eski başbakan David Cameron hakkında “soruşturma” açılmasını oylamaya sunulmasını sağladı, ancak parlamentoda yeterli çoğunluğun desteğini alamadığı için soruşturma açılmasına gerek kalmadı.

Boris Johnson, gerek kamuoyunun gerekse parlamentonun konuyla ilgili sorularını gidermek ve şeffalık etiği gereği, “bağımsız bilirkişi” raporu hazırlanması yönünde karar verdi ve hemen uygulamaya kondu.

Böylece, hem muhalefet partisinin hem de ülkedeki muhalefet partisi yandaşlarının güvenini kazanmak, meraklarını gidermek yönünde olumlu bir hamle yapmış oldu.

David Cameron da, bu araştırma kapsamında, kendisi ve danışmanlığını yürüttüğü Greensill firması hakkında istenebilecek bilgiler için tam destek vereceğini, bilgi ve belgeleri bilirkişiye temin edeceğini söyledi.

Böylece, yaklaşık iki haftadır iç siyasette süren kaos şimdilik çözüme kavuşmuş oldu.

GÖZDE SAPANLI – BİRMİNGHAM

FOTO: A.A.